• historia szkoły w pigułce

• Historia szkoły w dużym skrócie

Historia szkoły sięga początku XX wieku. Z okresu przedwojennego pochodzą pierwsze dokumenty mówiące o staraniach, jakie poczyniła rodzina Enderów, by zbudować budynek szkolny. Plany te zniweczył wybuch II wojny światowej.

Czasy bezpośrednio po zakończeniu wojny nie są udokumentowane. Jedynym śladem funkcjonowania szkoły są zapisy w Księdze ewidencji dzieci. Zapiski te sięgają 1958 roku. Poza tym w archiwum szkoły odnaleźć możemy dzienniki szkolne z tamtych lat. Czekają na historyczne opracowanie.
              Historia drugiej połowy XX wieku to funkcjonowanie szkoły w dworku rodziny Enderów. Piękne szlacheckie pomieszczenia zostały zamienione na sale lekcyjne. Dworek nie był jednak w stanie pomieścić wszystkich klas ośmioodziałowej wówczas szkoły. Stąd przez wiele lat najmłodsi uczyli się najpierw w pomieszczeniach w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Kraszkowicach, a od 1994 roku w budynku byłej wylęgarni, a wcześniej przydworskiej krochmalni.
              Z historią Szkoły Podstawowej w Kraszkowicach nierozerwalnie łączy się funkcjonowanie Szkoły Filialnej w Krzeczowie. Przez kilkadziesiąt lat najmłodsi mieszkańcy Krzeczowa, Kochlewa i Bronikowa uczęszczali najpierw do tej szkoły, a ukończywszy klasę czwarta, a później trzecią trafiali do Kraszkowic.
              Oblicze szkoły dość istotnie zmieniło się w 1999 roku. W roku wprowadzenia reformy edukacji, wraz ze zmianą struktury polskiej szkoły (na sześcioddziałową szkołę podstawową, trzyletnie gimnazjum i trzyletnie szkoły ponadginazjalne) zmieniły się warunki lokalowe. 1 września 1999 r. został otwarty nowy budynek szkolny. U progu XXI wieku, na początek uczniowie klas starszych, zaczęli uczyć się w nowoczesnym, parterowym, ogrzewanym olejem opałowym budynku. W 1999 r. oddano do użytku tylko parter. Pozostała część inwestycji zakończona została we wrześniu 2001 r. A w kwietniu 2005 r. ruszyła budowa sali gimnastycznej z zapleczem sanitarnym. Po niespełna pół roku, 12 stycznia 2006 r. nastąpiło jej uroczyste otwarcie.

Baza szkoły została jeszcze raz rozbudowana w 2011 roku. Wtedy obok budynku sali gimnastycznej w ramach Projektu Rozwój Obszarów Wiejskich powstało wielofunkcyjne boisko. Można na nim grać w piłkę ręczną, piłkę koszykową i tenisa ziemnego. Ponadto znajdują się na nim dwa boiska do piłki siatkowej. W tym samym czasie powstał plac zabaw dla uczniów klas 1-3 zbudowany w ramach programu rządowego "Radosna szkoła".