• archiwum biblioteki

        •                  AKTUALNOŚCI     

          3.06.2011 r. - " My uczniowie pierwszej klasy, tobie książko przyrzekamy, że szanować cię będziemy, krzywdy zrobić ci nie damy...". To fragment tekstu przyrzeczenia, jakie dzisiaj uczniowie klasy 1 złożyli podczas spotkania w bibliotece w ramach X Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom. Głośno czytała świetliczanka P. Katarzyna Aleksanderek, a uczennice z Kółka Przyjaciół Książki przedstawiły krótką inscenizację o książce. Na koniec bibliotekarka podsumowała czytelnictwo w klasie, wręczyła najbardziej aktywnym uczniom nagrody książkowe, pozostałym uczniom nagrody pocieszenia. M. K.

          1.06.2011 r. - Dzisiaj bibliotekę szkolną odwiedziła Przewodnicząca Rady Rodziców Pani Marzena Kurczyk. Głośno przeczytała uczniom klasy 2 fragment książki pt. " Pan Mamutko i zwierzęta" Pawła Beręsewicza. Bibliotekarka poleciła uczniom  inne książki tego autora, które znajdują  się w zbiorach bibliotecznych. Zdjęcia w albumie fotograficznym. M. K.

           31.05.2011r. - Od 29 maja do 5 czerwca 2011 roku trwa X Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom. Biblioteka również włączyła się w tę akcję. W bibliotece gościli dzisiaj uczniowie  klasy 3 z wychowawczynią P. W. Grajoszek. Hasło przewodnie spotkania brzmiało: "Poznajemy Panią Chotomską". Bibliotekarka zaprezentowała sylwetkę znanej autorki książek dla dzieci i młodzieży, przeczytała  głośno kilka wierszy, omówiła wystawkę książek. Na koniec ogłosiła konkurs czytelniczy ze znajomości wierszy pisarki. M.K.

          12.04.2011 r. - Organizacja Narodów Zjednoczonych ustanowiła rok 2011 Międzynarodowym Rokiem Lasów. Hasło przewodnie " Lasy dla ludzi", uświadamia nam, jak ogromne znaczenie mają lasy  w naszym codziennym życiu. Lasy łagodzą klimat, dają ludziom na całym świecie drewno, leki, środki do życia.  Chrońmy lasy! M. K.

          12.04.2011 r. - Dzisiaj przypada 50 rocznica od pierwszego lotu w przestrzeń kosmiczną. Jurij Gagarin, to pierwszy człowiek, który 12 kwietnia 1961 roku znalazł się w kosmosie. Wciśnięty w kabinę Wostoka jeden raz okrążył Ziemię. Po 108 minutach pobytu w kosmosie, już w atmosferze, wyskoczył z kabiny na spadochronie. Do dnia dzisiejszego wystrzelono już tysiące satelitów, statków kosmicznych i setki astronautów. Ludzie marzą jednak dalej. Rośnie nowe pokolenie zdobywców kosmosu, które chce dotrzeć jeszcze dalej i poznać jeszcze więcej. M. K.

          18.02.2011 r. - " Kotki i zwrotki" - pod takim hasłem w świetlicy szkolnej odbyły się zajęcia z okazji Światowego Dnia Kota. W rolę kotów wcieliły się opiekunka świetlicy K. Aleksanderek i bibliotekarka M. Kinas. Uczestnikami tej zabawy byli uczniowie klas 1-3 ze swoimi wychowawcami. Głównym celem tego spotkania było zachęcenie uczniów do czytania książek z kotami w roli głównej i nie tylko, a także zwrócenie uczniom uwagi na te zwierzęta żyjące wokół nas. Zdjęcia w zakładce "Album fotograficzny". M. K.
          16.02.2011 r. - Konkurs czytelniczy dla klasy 5 pod hasłem " Podróż po legendach i podaniach szlaku jurajskiego" rozstrzygnięty! Więcej o konkursie w zakładce "Kalendarium wydarzeń" M. K.
           
           
            14.02.2011 r. - Dzień Zakochanych czyli tzw. Walentynki  zagościły  również w bibliotece. Do biblioteki zawitali uczniowie klasy 3 z wychowawczynią Panią Wandą Grajoszek. Uczniowie poznali sprawcę Walentynek  czyli św. Walentego oraz wysłuchali fragmentu książki Grzegorza Kasdepke " Kocha, lubi, szanuje czyli jeszcze o uczuciach". Bibliotekarka zaprezentowała uczniom jeszcze inne książki tego popularnego autora. Podczas spotkania często padało słowo " miłość" , miłość chłopaka do dziewczyny i odwrotnie, miłość do rodziców, rodzeństwa, zwierząt, a także książek. I dlatego przy okazji walentynek bibliotekarka zwróciła uwagę uczniom na poszanowanie książek. Uczniowie klasy 3 wzięli ze sobą do klasy kilkanaście zniszczonych woluminów aby je naprawić, by dalej służyły czytelnikom. Brawo! M. K.
          10.02.2011 r. -  W bibliotece trwa kiermasz książek, które oferuje Wydawnictwo " Edyp" z Ostrowa Wielkopolskiego. W pakiecie są książki o Bolku i Lolku, Tablice matematyczne i humanistyczne, Sprawdziany dla uczniów klasy szóstej, gimnazjalistów, licealistów i inne. Zapraszam. M. K.
           12.01.2011 r. - Pod koniec grudnia biblioteka ogłosiła konkurs czytelniczy dla klasy 5 pod hasłem " Podróż po legendach i podaniach szlaku jurajskiego". Zadaniem uczniów jest przeczytanie kilku legend związanych z naszymi okolicami, leżącymi na Jurze Krakowsko - Częstochowskiej. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi po feriach zimowych. M. K.
           
          2011
           13.12.2010 r. -  Zapraszam do biblioteki na kiermasz taniej książki. W przedświątecznej paczce kiermaszowej znajdują się książki z baśniami, bajkami, kolorowankami. Publikacje  do sprzedaży oferuje  Dystrybutor książek MAR-PAW z Kalisza.M.K.
           29.11.2010 r. - Przedszkolacy z Publicznego Przedszkola w Kraszkowicach po raz kolejny odwiedzili bibliotekę publiczną. Tym razem wzięli udział w spotkaniu poświęconym pluszowym misiom. Była pogadanka o misiach Pani Kasi, wiersze w wykonaniu uczennic klasy 6, piosenki, tańce ze swoimi pluszakami. Maluchy podziękowały nam za zorganizowanie  misiowego święta pięknymi laurkami i szerokimi uśmiechami. Do zobaczenia na kolejnym spotkaniu w bibliotece. Zdjęcia  w albumie fotograficznym. M. K.
           26.11.2010 r. - Dzisiaj do biblioteki przybyli uczniowie klasy 2 i 3 z wychowawcami aby poznać " Krainę misiów", w której główną gospodynią była Pani Kasia Aleksanderek. Czytała dzieciom wierszyki o misiach, prezentowała plansze, bawiła dzieci przy muzyce. Zdjęcia w albumie fotograficznym. M. K.
          25.11.2010 r. - W " Krainie misiów" - to hasło przewodnie spotkania, które odbyło się w bibliotece szkolnej z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia. W misiowej krainie tym razem gościli uczniowie klasi 1 z wychowawczynią Panią Anną Paruch. Wystawka książek, kolorowe plansze z informacjami o misiach w książkach, filmach, przyrodzie, wiersze w wykonaniu uczennic klasy 6 - Klaudii Wojtyczyk, Klaudii Stali, Natalii Druciarek, zabawy i piosenki towarzyszyły wszystkim w tym misiowym święcie.Imprezę przygotowały Katarzyna Aleksanderek - opiekun świetlicy i bibliotekarka Mariola Kinas. Zdjęcia z imprezy w albumie fotograficznym. M. K.
          8.11.2010 r. - Uczniowie, nauczyciele , rodzice! Zapraszam Was do biblioteki. W długie, jesienne wieczory warto sięgnąć po ciekawą książkę. Dzieci znajdą na półkach nowe książeczki o Martynce, która poznaje świat, młodzież książeczki o problemach nastolatków, nauczyciele o nowościach w nauczaniu, rodzice o wychowaniu swoich pociech. Warto czytać, bo kto czyta żyje wielokrotnie, kto zaś z książkami obcować nie chce na jeden żywot jest skazany. M. K.

           19. 10. 2010 r. - "Jak Karolek został papieżem" - to temat zajęć z uczniami kl. 3  z okazji 32 rocznicy ( 16.X. 1978 r. ) wyboru Polaka Karola Wojtyły na papieża. Tym spotkaniem bibliotekarka  przybliżyła uczniom sylwetkę Jana Pawła II, przeczytała głośno fragment książki J. Krzyżanek pod wyżej wymienionym tytułem, uczniowie obejrzeli gazetkę i wystawkę książek poświęconą wielkiemu Polakowi. M. K.

          18.10.2010 r. - Biblioteka przyłączyła się do akcji " Czytające przedszkola" w ramach kampanii społecznej " Cała Polska czyta dzieciom". I w ramach tej akcji do biblioteki zawitali przedszkolacy z Publicznego Przedszkola w Kraszkowicach, którzy jesiennie zostali powitani przez bibliotekarkę. Wysłuchali tekstu o " Jesiennych liściach" H. Zdzitowieckiej, oglądali książki popularnonaukowe związane z jesienią, bawili się kolorowymi liśćmi. Spotkanie zakończyło się rozdaniem  cukierków w kolorach jesieni. M. K.
          11.10.2010 r. - W całej Polsce odbywają się różne imprezy w związku z Rokiem Chopinowskim. W Warszawie od 2 - 23 października odbywa się jeden z najstarszych i najbardziej prestiżowych konkursów wykonawczych na świecie, a
          mianowicie XVI Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina zwany Konkursem Chopinowskim. W konkursie bierze udział 81 wykonawców z całego świata. Konkurs odbywa się co 5 lat, zainicjował go w 1927 roku polski pianista, pedagog, profesor Jerzy Żurawlew. M. K.
          5.10.2010 r. -W związku z wyjazdem służbowym do Sieradza w środę 6.10.2010 r. biblioteka nieczynna. M.K.
          4.10.2010 r. - W tym tygodniu przypada 100 rocznica śmierci Marii Konopnickiej - poetki, nowelistki, publicystki, żarliwej patriotki i działaczki na rzecz kobiet.  W naszym województwie znajdują się dwie miejscowości Bronów ( powiat poddębicki ) i Gusin ( powiat łęczycki ), w których M. Konopnicka spędziła 15 lat swojego życia. Zainteresowanym poznaniem miejsc związanych z pisarką polecam kilkunastokilometrowy spacer niebieskim , pieszym szlakiem turystycznym, noszącym imię autorki , który prowadzi z Poddębic do Bronowa. W Bronowie znajduje się dworek - siedziba Muzeum Oświatowego im. M. Konopnickiej. Z tej okazji w bibliotece można obejrzeć gazetkę i wystawkę książek poświęconą autorce bajki " O krasnoludkach i sierotce Marysi", pieśni patriotycznej " Rota". M. K.
           
          1.10.2010 r. - Zapraszam na kiermasz taniej książki. Paczkę z książkami na kiermasz przysłała Księgarnia i
          Hurtownia Taniej Książki z Żychlina. W ofercie znajdują się słowniki, książki przyrodnicze, lektury, kolorowanki. Kiermasz będzie trwał  do końca pażdziernika. M. K.
          30.09.2010 r. - Zbiory biblioteki powiększyły się o 70 nowości książkowych. Zostały zakupione z budżetu Urzędu Gminy i z dotacji  Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zapraszam do zakładki " Nowości w bibliotece". M. K.
           
          7.09.2010 r. - Witam wszystkich w nowym roku szkolnym 2010/2011. Mam nadzieję, że miło spędziliście wakacyjny czas. Ale pora wrócić do swojej szkoły, klasy, biblioteki. Zapraszam do odwiedzin biblioteki w szkole, a także biblioteki publicznej. Na pewno każdy  z Was znajdzie ciekawą  książkę, zapozna się z czasopismami prenumerowanymi w bibliotece, programami multimedialnymi, z których można korzystać na miejscu w Internetowym Centrum Informacji Multimedialnej. Czekam na Was. M. K.
           14.05.2010 r. - W tym dniu na zaproszenie Gminnej Biblioteki Publicznej i Gminnego Ośrodka Kultury w Białej wzięliśmy udział w 2 konkursach recytatorskich. W konkursie pod hasłem " Poezja Jana Brzechwy" wzięła udział uczennica klasy 3 Dorota Kinas. Recytowała wiersz pt. Entliczek -Pentliczek. W konkursie poświęconym twórczości Jana Pawła II wierszem pt. Dzieci zaprezentowała się uczennica klasy 6 Patrycja Kasprzyczak. Za udział w konkursach uczennice otrzymały dyplomy i nagrody książkowe. M. K.
           
          11.05.2010 r. - " Czytamy wśród dzikich zwierząt". To temat zajęć, które odbyły się w bibliotece. W zajęciach
          brali udział uczniowie klas 3 z wychowawczynią Panią A. Paruch. Współorganizatorem zajęć była także Pani K. Aleksanderek - opiekun świetlicy, która czytała głośno uczniom fragmenty książki pt. "Księga dżungli" i prowadziła zabawy ruchowe z dziećmi. M.K.
          10.05.2010r. - Od 8 maja do 15 maja trwa "Tydzień bibliotek i bibliotekarzy".Hasło przewodnie tegorocznych obchodów brzmi : " Biblioteka - słowa, dźwięki, obrazy". M. K.
          6.05.2010 r. - Dzisiaj biblioteka gościła przedszkolaków z Publicznego Przedszkola w Kraszkowicach. Przedszkolacy zwiedzili bibliotekę, wysłuchali legendy o "Smoku wawelskim", pobuszowali po półkach z książkami dla nich przeznaczonych. Na koniec wszyscy dostali zakładki do książek, które wykonali członkowie aktywu bibliotecznego oraz cukierki. M. K.
           23.04.2010 r. - W tym dniu swoje  święto na całym świecie obchodzi książka. Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to doroczne święto organizowane przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Dzień ten po raz pierwszy obchodzony był w 1995 r. Zachęcam do zapoznania się z historią tego święta na stronie Wikipedii. M.K.
          22.04.2010 r. - Dzisiaj obchodzony jest na całym świecie Dzień Ziemi. Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło 2010 rok Miedzynarodowym Rokiem Różnorodności Biologicznej. Gazetka i wystawka książek w bibliotece  przypomniała Czytelnikom o tym ważnym dniu. M. K.
           15.04.2010 r. - Marcel Kamiński, uczeń klasy 4, znalazł się w gronie 100 uczniów z całej Polski, którzy otrzymali nagrody książkowe za udział w Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy Ekologicznej. Organizatorem konkursu było Wydawnictwo " Europa" z Wrocławia. Celem konkursu było zdobywanie i pogłębianie wiedzy o ekologii i ochronie środowiska. Konkurs został przeprowadzony w jednym etapie, na który zlożył się test liczący 30 pytań jednokrotnego wyboru. Drugim uczestnikiem konkursu był Krzysztof Marcinkowski z klasy 5. Nadzór nad uczestnikami konkursu sprawowała bibliotekarka M. Kinas.
          26.03.2010 r. - Biblioteka wspólnie z nauczycielem ścieżki przedmiotowej " Edukacja regionalna" Panią Agnieszką Kucharczyk ogłosiła Szkolny konkurs literacki dla klas 4 - 6 pt. " Moja mała Ojczyzna". Celem konkursu jest zachęcenie uczniów do rozwijania zainteresowań literackich oraz rozbudzania poczucia tożsamości ze swoją " Małą Ojczyzną". Zadaniem uczestnika konkursu jest napisanie wiersza na temat swojej miejscowości. Regulaminem konkursu znajduje się w bibliotece i na tablicy szkolnego korytarza. M. K.
           
          23.03.2010 r. - W tym dniu biblioteka była współorganizatorem szkolnej imprezy pod hasłem " Każdy ma jakiegoś bzika, każdy jakieś hobby ma". Gościem honorowym był Pan Henryk Hernant -  rzeźbiarz, kolekcjoner.
          8.03.2010 r. - Biblioteka zaprasza  na " kiermasz taniej książki".Ofertę książek otrzymaliśmy z Księgarnii i Hurtownii Taniej Książki z Tuliszkowa oraz z Wydawnictwa Publicat. Jest to wyjątkowa okazja do nabycia książek po atrakcyjnych cenach. W ofercie znajdują się: słowniki ortograficzne, frazeologiczne, lektury szkolne, książki popularnonaukowe z różnych dziedzin wiedzy. Kiermasz trwać będzie do końca marca. M. K.


           

          28.01.2010 r. - W Pacanowie kozy kują...Tymi słowami bibliotekarka  rozpoczęła spotkanie pod hasłem " Zwiedzamy świat z Koziołkiem Matołkiem" z uczniami klasy 2. W tym roku przypada 77 rocznica wydania książki Kornela Makuszyńsiego o śmiesznym, zabawnym Koziołku, który bawi dzieci swoimi niesamowitymi przygodami. Uczniowie obejrzeli gazetkę i wystawkę książek oraz wysłuchali słuchowiska pt. " 120 przygód Koziołka Matołka". W czasie trwania audycji uczniowie malowali portret Koziołka.
          Mateusz Nitecki za aktywny udział w konkursie o koziołku otrzymał nagrodę książkową. M. K.
           

          8.01.2010 r. - 9  stycznia swoje 65 urodziny obchodzi autorka  najpopularniejszych polskich książek dla dzieci i młodzieży Małgorzata Musierowicz. Z tej okazji biblioteka przygotowała gazetkę i wystawkę książek poświęconą tej pisarce. Biblioteka  w swoich zbiorach posiada wszystkie części " Jeżycjady"( od nazwy poznańskiej dzielnicy Jeżyce ), znanego cyklu powieści o rodzinie Borejków, ale również inne książki tej autorki. Zapraszam M. K.
           

           

          5.01.2010 r. - W 2010 roku przypada dwusetna rocznica urodzin Fryderyka Chopina. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił rok 2010 Rokiem Chopinowskim.   Różnorodne wydarzenia związane z polskim kompozytorem Fryderykiem Chopinem, będą na pewno w prasie, telewizji, internecie szeroko nagłaśniane i omawiane. Zachęcam wszystkich Czytelników biblioteki i nie tylko do śledzenia tych wydarzeń. M. K.
          22.12.2009 r. - Wszystkim Czytelnikom biblioteki, życzę zdrowych, pogodnych Świąt Bożego Narodzenia i Szczęśliwego Nowego 2010 Roku. M. K.


          21.12.2009r. - " Mój pies" - magazyn dla psa i jego pana, to czasopismo, które  biblioteka zaprenumerowała dla wszystkich Czytelników. W styczniowym numerze, który już dotarł do biblioteki młodsi i starsi Czytelnicy znajdą w nim: informacje i ciekawostki ze świata psów, jak pomóc zwierzakowi, który panicznie się boi huku, jaki pies dla rodziny z małym, średnim i dużym dzieckiem. Polecam. M. K.

          18.12.2009r. - Serdecznie dziękuję przedszkolakom z Publicznego Przedszkola w Kraszkowicach za zaproszenie mnie na Jasełka. Życzę wszystkim maluszkom, wychowawcom i pracownikom zdrowia, szczęścia, pomyślności i niech zawsze jak do tej pory dobroć wśród Was gości. Mariola Kinas

          14.12.2009 r. - Zapraszam do biblioteki na przedświąteczny kiermasz taniej książki. Tym razem swoje książki oferuje MAR-PAW -  Hurtownia z Kalisza. M. K.

          14.12.2009 r. - Biblioteka dziękuje Pani Dyrektor Szkoły Podstawowej w Kraszkowicach, za przekazanie do biblioteki pięknie wydanych książek, które uczniowie otrzymali w nagrodę za udział w konkursie pt. " Ekologu młody, poznaj i chroń skarby przyrody". Są to : Ptaki Polski T.1,2  A. G. Kruszewicza, Europa - cuda przyrody, Ginące piękno - świat, który trzeba ocalić. Organizatorami konkursu byli : Publiczne Gimnazjum im. Jana Kochanowskiego w Mierzycach i Gmina Wierzchlas.

          09.12.2009r. - Dziękujemy Miastu Stołecznemu Warszawa za piękny prezent na Mikołaja w postaci książki pt. " Warszawa Fryderyka Chopina". Jest to upominek od miasta młodego Fryderyka Chopina, który spędził tam połowę swojego krótkiego życia. Jest to pozycja, która przyczyni się do dalszej popularyzacji Chopina wśród Czytelników korzystających z naszego księgozbioru. M.K.

          7.12.2009 r. - Nowości !! Nowości w bibliotece. Biblioteka w Kraszkowicach skorzystała z dofinansowania w ramach Programu Operacyjnego " Promocja Czytelnictwa", ogłoszonego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Za otrzymane środki pieniężne zakupione zostały książki z różnych dziedzin wiedzy.

          2.12.2009 r. - Internet, jego dobre i złe strony, możliwości, to tematy poruszane na kolejnych zajęciach  z edukacji czytelniczej i medialnej w klasie 6, przeprowadzonych w Internetowym Centrum Informacji Multimedialnej w bibliotece w Kraszkowicach. M.K.

          25.11.2009 r. - ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA. Z okazji tego święta do szkolnej biblioteki przybyli  uczniowie klasy 1. Przynieśli ze sobą swoje ukochane pluszaki. Bibliotekarka opowiedziała im o historii tego święta, przeczytała fragment książki Cz. Janczarskiego " Miś Uszatek", zaprezentowała wystawkę książek o tej miłej dziecięcej przytulance. Więcej w zakładce Kalendarium wydarzeń. M. K.
           
          25.11.2009r. - Klasa 6 w bibliotece. Tym razem uczniowie zapoznali się ze słownikami, które znajdują się w zbiorach biblioteki. Zajęcia z edukacji czytelniczej i medialnej prowadziła pani Agata Główka. M. K.
          10.11.2009 r. - Wizyta bibliotekarki w klasie 1. Dzisiaj biedronka była bohaterem spotkania bibliotekarki z pierwszakami. Uczniowie poprzez pogadankę i głośne czytanie tekstów poznali  tego owada z rodziny chrząszczy. Piosenka " Biedroneczki są w kropeczki" towarzyszyła im podczas wykonywania pracy plastycznej. M. K.
          22.10.2009 r. - Ciekawa lekcja w bibliotece. Tym razem biblioteka gościła w swoich murach uczniów klas 1-3, którzy uczęszczają na dodatkowe zajęcia plastyczne prowadzone przez panią Annę Paruch. Uczniowie poznali  szwedzką autorkę książek dla dzieci Astrid Lindgren, obejrzeli wystawkę książek tej autorki, wysłuchali fragmentu książki pt. " Fizia Pończoszanka". Efektem tego spotkania będą prace dzieci, które wykonają na kolejnych zajęciach portret Pipi - Fizi techniką origami. Zakładka Kalendarium wydarzeń. M. K.

          21.10.2009 r. - Z samego rana  na zajęcia z edukacji czytelniczej i medialnej zawitali do biblioteki uczniowie klasy 6 z Panią Agatą Główka, prowadzącą ścieżkę przedmiotową. Zapoznali się z katalogami alfabetycznym i rzeczowym, wykonywali ćwiczenia praktyczne. M. K.
          5.10. 2009 r. - Od kilku dni w szkolnej bibliotece trwa kiermasz taniej książki. Ofertę książkową skierowaną do szkół przysłała nam Księgarnia i Hurtownia Taniej Książki ze Starego Miasta - Żychlina. W pakiecie znajdują się książki w możliwie najniższych cenach promocyjnych. Za sprzedane książki otrzymamy rabat  w postaci książek, które zostaną  przeznaczone na nagrody dla uczniów, biorących udział w różnych konkursach i zabawach w bibliotece. M. K.

          że w dniach od 10.08.2009r. -  25.08.2009 r. z powodu urlopu pracownika biblioteka będzie nieczynna. Najbliższa biblioteka w okolicy to Gminna Biblioteka Publiczna
           w Wierzchlesie. Do zobaczenia po urlopie. M. K.
          Od 1.06. - 7.06. 2009r. trwał VIII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom. Biblioteka również przyłączyła się do tej akcji. W środę 4.06.2009 r.  bibliotekę odwiedzili  uczniowie przebywający w świetlicy szkolnej. Bibliotekarka M. Kinas przeczytała im głośno kilka wybranych tekstów popularnonaukowych o zwierzętach z książki pt. " Zapytaj Misia o... zwierzęta". Uczniowie dowiedzieli się dokąd naprawdę wybiera się sójka?, czy bóbr myje zęby?, czy jeż nosi jabłka na grzbiecie?. Na koniec uczniowie malowali kredkami rysunki zwierząt, które poznali na zajęciach. M.K.

          14.05.2009 r. w szkolnej bibliotece gościliśmy Naczelnika Ochotniczej Straży Pożarnej w Kraszkowicach Pana Ireneusza Fuksa. O tej ciekawej wizycie więcej w zakładce Kalendarium wydarzeń, a zdjęcia  z tego spotkania w Albumie fotograficznym. M. K.
           
          W dniach od 8 - 15 maja 2009 roku trwa 6 edycja Tygodnia Bibliotek pod hasłem " Biblioteka to plus", której organizatorem jest Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Ten ogólnopolski program ma na celu popularyzację czytelnictwa i zwiększenie roli biblioteki wśród społeczności polskiej. M. K.
           
          29.04.2009 r. - W tym dniu w GBP w Białej odbył się konkurs recytatorski pt. " Na listeczku kalinowym". Wzięła w nim udział uczennica klasy 3 Klaudia Caban. Za udział w konkursie, poświęconym twórczości  Ewy Szelburg - Zarembinie Klaudia otrzymała dyplom i pięknego pluszaka. Więcej o konkursie w zakładce kalendarium wydarzeń. M. K.
          12.04.2009 r. - Wszystkim Czytelnikom kraszkowickiej biblioteki  życzę pełnych radości i nadziei Świąt Wielkiej Nocy oraz wiele miłych wiosennych chwil spędzonych w gronie rodzinnym. Mariola Kinas.
          31.03.2009 r. - W Muzeum Ziemi Wieluńskiej w Wieluniu rozstrzygnięto konkurs fotograficzny pt. " Ptaki naszej okolicy". W tym konkursie wziął udział uczeń klasy 4 Krzysztof Marcinkowski. Za swoje fotografie ptaków uzyskał wyróżnienie. Otrzymał dyplom i kopię średniowiecznego denara wieluńskiego. M. K.
          2.03.2009 r. - ROK JULIUSZA SŁOWACKIEGO. W 2009 roku przypada dwusetna rocznica urodzin pisarza, a zarazem 160 rocznica jego śmierci, dlatego Sejm Rzeczpospolitej Polskiej ogłosił ten rok Rokiem Juliusza Słowackiego. W całym kraju i zagranicą odbędzie się wiele imprez i wydarzeń poświęconych polskiemu wieszczowi. M. K.
          2.03.2009 r. -  Od dzisiaj w szkolnej bibliotece trwa "Kiermasz taniej książki". Po raz kolejny książki na kiermasz przysłała Księgarnia i Hurtownia Taniej Książki z Tuliszkowa. W bogatej ofercie znajdują się słowniki, lektury szkolne, książki z literatury popularnonaukowej. Wszystkie są w twardych oprawach, bogato ilustrowane. Można je kupić za przysłowiowe parę groszy. Kiermasz będzie trwał przez dwa tygodnie. Zapraszam. M. K.
          20.02.2009 r. - Ogłaszam konkurs dla uczniów klasy 2 i 3 pt. " Chcę wiedzieć więcej". Więcej o konkursie w zakładce Kalendarium wydarzeń. M. K.
          16.02.2009 r. - Uwaga! Biblioteka od tego roku prenumeruje dwa nowe czasopisma. Jest  to: czasopismo edukacyjne dla uczniów klas: O, I, II, III - " Kumpel" i czasopismo " Dziewczyna". Ponadto w bibliotece w dalszym ciągu prenumerowane i udostępniane są takie  czasopisma jak :  " Victor Junior", " Świetlica w Szkole", " Biblioteka w Szkole", " Szkolne Wieści", " Ekoświat", " Ziemia Łódzka", " Rada", " Viva". M. K.

          5.01.2009 r. - Witam po przerwie świątecznej w Nowym Roku. Życzę wszystkim zdrowia, pogody ducha, sukcesów w życiu prywatnym i służbowym i zapraszam gorąco do częstych odwiedzin biblioteki. Każdy Czytelnik znajdzie w kraszkowickiej książnicy ciekawą książę dla siebie. M. K.


          9.12.2008 r. - Grudzień, to miesiąc który obfituje w wiele świąt. Mamy Mikołajki, Święta Bożego Narodzenia, Nowy Rok. Zapraszam do biblioteki aby obejrzeć gazetkę i wystawkę książek o tej tematyce. Dzisiaj uczniowie przebywający po lekcjach w świetlicy szkolnej odwiedzili bibliotekę i wraz z opiekunem wysłuchali opowiadania pt. " Wielki darczyńca" - tekst o św. Mikołaju. M.K.
          28.11.2008 r. - " Wszyscy kochamy Kubusia Puchatka" to tytuł prezentacji multimedialnej, którą obejrzeli  uczniowie klas 1 - 4 z okazji Święta Pluszowego Misia, które  biblioteka zorganizowała  po raz drugi. W trakcie spotkania  zostały wręczone  nagrody uczniom klasy 2, którzy wzięli udział w konkursie plastycznym  pt. " Mój miś" , dzieci otrzymały również upominki za najmniejszego i największego misia. M. K.

          21.11.2008 r. - Gminna Biblioteka Publiczna w Wierzchlesie  i jej filie w Kraszkowicach i w Mierzycach otrzymały dofinansowanie w kwocie 9000 zł w ramach Programu Operacyjnego " Promocja Czytelnictwa", ogłoszonego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Środki pieniężne przeznaczone będą na uzupełnienie księgozbiorów w lektury szkolne, literaturę piękną dla dzieci, młodzieży i dorosłych czytelników, literaturę popularnonaukową,  wydawnictwa multimedialne. Dziękujemy! M. K.
          14.11.2008 r. - Kochani Czytelnicy ! Zapraszam do biblioteki. Mamy nowe książki dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Można wypożyczyć również na miejscu i do domu czasopisma prenumerowane przez bibliotekę np. Świerszczyk, Victora Juniora, Ekoświat, Świetlicę, Vivę!, Bibliotekę w Szkole, Szkolne Wieści, Ziemię Łódzką, Radę. Na miejscu w bibliotece można także skorzystać z edukacyjnych programów multimedialnych na CD i DVD np. Poznaję świat plastyki, Poznaję świat techniki, Maluch poznaje ekologię, Młody Europejczyk, Encyklopedie PWN, gry edukacyjne - Reksio i ortografia, Matematyka, Liczę z Reksiem, Wielki turniej geograficzny i.t.p. Do zobaczenia. M. K.
          7.11.2008 r. - Informuję Czytelników, że w poniedziałek -10.11.2008 r. i wtorek 11.11.2008 r. biblioteka będzie nieczynna. M. K.
          3.11.2008 r. -  Miesiąc temu zaczął się nowy rok akademicki. Zapraszam Studentów różnych kierunków do odwiedzin kraszkowickiej  książnicy. Mamy wiele nowości, które mogą Wam się przydać w nauce. Szczególnie bogatą ofertę książkową mamy z dziedziny psychologii, dydaktyki, pedagogiki, oświaty i wychowania. M. K.
          28.10.2008 r. - Zapraszam wszystkich Czytelników do  biblioteki na kolejny ciekawy kiermasz taniej książki. Tym razem  ofertę przedstawia Wydawnictwo Publicat i Wydawnictwo Egmont Polska. M. K.

          W związku z wyjazdem służbowym do Łodzi w poniedziałek 27.10.2008 r. biblioteka będzie nieczynna. Przepraszam M. K.

           13.10.2008 r. - W tym roku Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego ogłosiło październik Międzynarodowym Miesiącem Bibliotek Szkolnych. Tematem wiodącym tegorocznego miesiąca  są:  " Umiejętności czytania, pisania oraz uczenie się w twojej bibliotece szkolnej". Nasza biblioteka również włącza się w to święto i przygotowuje uroczystość pasowania uczniów kl. 1 na czytelników biblioteki oraz głośne czytanie bajek. krótkich opowiadań,  uczniom klas 1 - 3 przebywających po lekcjach  w  świetlicy szkolnej. M. K.
          10.10.2008 r. - Jean - Marie Le Clezio - francuski prozaik otrzymał wczoraj  Literacką Nagrodę Nobla. W swojej twórczości głosi sprzeciw wobec bezdusznej cywilizacji i lęk przed zbliżającą się zagładą. Pisarz opublikował około  30 książek w tym takie powieści jak " Pustynia", " Protokół" ", Mondo" - zbiór opowiadań. M. K.


          7.10.2008 r. - Październik to Międzynarodowy Miesiąc Dobroci dla Zwierząt. Ale kochajmy nasze zwierzątka nie tylko w tym jednym miesiącu w roku. Każde zwierzę to obowiązek i duża odpowiedzialność z czym należy się liczyć. Są same i bezbronne, dbajmy więc o nie, gdyż przyszło nam żyć razem na tym świecie. M. K.
          6.10.2008 r. - Od kilku dni w bibliotece trwa  kiermasz taniej książki. W ofercie znajdują się encyklopedie, słowniki, książki edukacyjne dla uczniów, książki hobbystyczne, powieści dla dzieci i młodzieży. Książki dostarczyła nam zaprzyjaźniona z nami Księgarnia i Hurtownia Taniej Książki w Tuliszkowie. Sprzedaż książek premiowana jest rabatem  w dowolnych książkach na rzecz placówki. ZAPRASZAM! M. K.
          26.009.2008 r. - W piątkowy poranek po raz pierwszy  całą grupą bibliotekę odwiedzili uczniowie klasy 1 z wychowawczynią Panią W. Grajoszek. W czasie spotkania pierwszaki  poznali zasady zachowania się w bibliotece, dowiedzieli się, gdzie mogą znaleźć dla siebie książki, zwiedzili również bibliotekę publiczną, która na okres remontu zagościła w budynku szkoły. M. K.
          24.09.2008 r. - Ważna informacja!  Informuję że, w każdą środę do odwołania biblioteki szkolna i publiczna w Kraszkowicach będą  nieczynne z powodu wyjazdu pracownika na zastępstwo do biblioteki w Wierzchlesie. M. K.

          11.09.2008 r. - Dnia 7 września 2008 r. w Kościele p.w. św. Joachima i Anny w Kraszkowicach odbyły się  Dożynki parafialne. W uroczystości brali udział uczniowie naszej szkoły. Więcej o dożynkowym święcie w zakładce Kalendarium wydarzeń 2007/2008. M. K.
           

          3.09.2008 r. - Witajcie drodzy Czytelnicy po wakacjach. Czas wracać do szkoły. Życzę wspaniałych chwil spędzonych w szkolnych ławkach, mam nadzieję , że osiągniecie wiele sukcesów w nowym roku szkolnym. Czekam na Was z niecierpliwością w bibliotekach, które znajdują się w budynku Szkoły Podstawowej w Kraszkowicach. M.K.   

          Uwaga Czytelnicy! Ważna wiadomość. Biblioteka Publiczna Filia w Kraszkowicach na okres remontu budynku została przeniesiona do budynku Szkoły Podstawowej w Kraszkowicach ( piwnica). Wejście od strony sali gimnastycznej. W ostatni tydzień czerwca biblioteka będzie czynna: poniedziałek 9 - 15, środa 9 - 16, czwartek 9 - 16. Od 30.06. do 21.07.2008 r. biblioteka będzie zamknięta z powodu urlopu wypoczynkowego pracownika biblioteki. Przepraszam i życzę wspaniałych wakacji, proszę nie zapomnieć wziąć do plecaka ciekawej książki. Do zobaczenia!
          23.04.2008 r. - Dziś obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. To doroczne święto organizowane jest przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa. Zostało ustanowione w 1996 r. na wniosek rządu Hiszpanii i Międzynarodowej Unii Wydawców. Pomysł oddania hołdu książce wywodzi sie z Katalonii w Hiszpanii, gdzie od dawna w dniu św. Jerzego, patrona regionu, obdarowuje się bliskich książkami i różami.
          22.04.2008 r. -  Informuję, że dzisiaj biblioteka publiczna  jest nieczynna. Przepraszam.
          7.04.2008r. - Konkurs dla klasy 5 pt. " Czy znasz legendę Syrena  Artura Oppmana" rozstrzygnięty !
          Najwięcej punktów zdobyła Anita Kinas, Artur Drab, Katarzyna Kubiś i Aleksandra Mielczarek. Zwycięzcy  otrzymają nagrody książkowe, pozostali nagrody pocieszenia.

          2.04.2008 r. - To już 3 rocznica śmierci Jana Pawła II. Dziś z tej okazji odbył się w szkole apel pod hasłem " Wspomnienie o Janie Pawle II". Część artystyczną przygotowały uczennice z aktywu bibliotecznego i uczniowie z Samorządu Uczniowskiego. Apel  wspólnie z uczniami  przygotowali ksiądz Zdzisław Nogaj, opiekun świetlicy  Katarzyna  Aleksanderek i bibliotekarka Mariola  Kinas.
          26.03.2008 r. - Od 25.03.08 do 28.03.08 (  wtorek, środa, czwartek, piątek ) z powodu wyjazdów służbowych do Sieradza biblioteka będzie nieczynna. Przepraszam.

          17.03.2008 r. - W bibliotece trwa nadal kiermasz taniej książki. Można jeszcze kupić lektury, słowniki, pięknie wydane książki popularnonaukowe, bajki. Zapraszam.

          16.03.2008 r. - Czwartkowy służbowy wyjazd do Łodzi poświęcony był zakupom nowych książek do biblioteki. Zbiory wzbogaciły się o kolejne 80 nowości wydawniczych. Za kilka dni trafią do rąk Czytelników.

          12.03.2008 r. - Informuję Czytelników, że w czwartek ( 13.03.2008 r. ) biblioteka będzie nieczynna.

          6.01.2008 - Witam wszystkich Czytelników w Nowym Roku i zapraszam do odwiedzin w bibliotece. Biblioteka oferuje wiele nowości wydawniczych z różnych dziedzin wiedzy, które zakupiła w ostatnich miesiącach starego roku. Każdy znajdzie dla siebie interesującą pozycję książkową, ma również możliwość skorzystania z dostępu do Internetu, drukarki, kopiarki i skanera. Serdecznie zapraszam.  

          11.03.2008 r. - Dzisiaj odbył się konkurs czytelniczy dla klasy  5 pt.  " Czy znasz legendę o syrenie ? "
           Celem konkursu było zapoznanie uczniów z nieznaną im dotąd legendą, sprawdzenie znajomości tej legendy, a także propagowanie czytelnictwa wśród uczniów i zachęcenie do korzystania z biblioteki szkolnej. Wyniki zostaną ogłoszone za kilka dni.

          21.12.2007r. - Biblioteka informuje, że w okresie świątecznym będzie czynna tylko w dniu 27.12.2007r.w godzinach od 10 - 17. Do zobaczenia w Nowym Roku!
           3.12.2007r. - Hura!!! Mamy znowu nowe książki w bibliotece. Tym razem biblioteka wykorzystała środki pieniężne na zakup nowości książkowych, które otrzymała w ramach Programu Operacyjnego " Promocja Czytelnictwa"  ogłoszonego  przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dziękujemy.

           

          Nowości wydawnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych

          Dixon P. : Rycerze i zamki. Buchmann. Warszawa, 2009

          Odkrywamy rycerzy i zamki. Ta wyjątkowa encyklopedia na nowo odkrywa rycerzy i zamki, prezentując najnowsze wiadomości oraz niezwykle trójwymiarowe ilustracje, które sprawiają, że każda strona żyje oraz pobudza umysł i wyobraźnię w zupełnie nowy sposób.

          Nosowska D. : Sięgnij po laury. Ibis. Poznań, 2011

          Dlaczego mówimy "sięgać po laury?", o czym myślimy, mówiąc o "pięcie Achillesa", czy kogoś obrażamy, gdy twierdzimy, że urządzil " lukullusową ucztę", a jego pokój po imprezie wygląda jak " stajnia Augiasza"? Poznaj te znaczenia. Przekonasz się, jak wiele polskich frazeologizmów ma swoje źródło właśnie w mitologii greckiej i rzymskiej oraz historii starożytnej. Kiedy przeczytasz tę książkę, żaden frazeologizm nie będzie dla Ciebie zagadką. Życzę miłej lektury, a przy niej wiele, wiele uśmiechu.

          Krzyżanek J. : Księga gramatyki Lamelii Szczęśliwej. LektorKlett. Poznań, (2010).

          Bohaterka książki Lamelia Szczęśliwa udowadnia, że nawet gramatyka może zostać mistrzowsko opanowana. W książce znalazły się opowiadania Lamelii, tablice gramatyczne stworzone dla Julki i Jonasza oraz szkolny zeszyt z wykładów Lamelii napisany przez Julkę Patyczakówę. W zbiorach biblioteki jest również książka "Księga ortografii Lamelii Szczęśliwej" tej samej autorki.

           

          Corgibet V. i in. : Zielona encyklopedia, czyli wszystko, co musisz wiedzieć o ekologii. Publicat. Poznań, 2011

          Ziemia, nasza planeta ukrywa przed nami wiele tajemnic, czy będziemy w stanie zadbać o nasze środowisko, czy opowiemy się po stronie tych, którzy zanieczyszczają planetę. O tych i innych problemach przeczytacie w tej pozycji książkowej.

          Berowska M. : Bawmy się! : wiersze dla dzieci. Martel. Kalisz,2010

          Ten zbiorek to prawdziwe królestwo zabawy i zabawek. W tomiku znajdują się m. in. wiersze: Lalka dla Agatki, Podróże Jasia, Autobus krasnali, Aza i pieseczki.

          Piotrowska E. : Dla dzieci przewodnik po polskich sanktuariach. Wydawnictwp Diecezjalne i Drukarnia w Sandomierzu. Sandomierz, 2010

          Autorka wprowadza młodego czytelnika w piękno architektury, kult świętych oraz tajemnicę miejsc pielgrzymkowych. Dowcipna, napisana lekko i przejrzyście książka - wycieczka to przewodnik dla dzieci - frajda dla rodziny.

          Przewoźniak M. : Przewodnik małego turysty : wesoły autobus, czyli podróże po Polsce. Publicat. Poznań, 2011

          Ten wyjątkowy przewodnik zawiera opisy najciekawszych miejsc i zabytków w Polsce, przydatne dane teleadresowe i linki do stron internetowych, które pomogą zaplanować wakacje i wycieczki szkolne. Zapraszam do wspólnej podróży po ciekawostki, legendy, mapy i praktyczne porady.

          Delahaye G. : Martynka poznaje świat : 8 fascynujących opowiadań. Publicat S. A.  Poznań, 2009

          Zabawne i pouczające przygody sympatycznej dziewczynki, która ze swoimi przyjaciółmi poznają świat i uczą się wielu nowych rzeczy. Przyciągające uwagę ilustracje oraz dowcipny tekst tworzą ciepły nastrój. To książka, która na pewno dzieciom się nie znudzi, a rozwinie pasję czytania.

          Zarańska J. : Uczymy się angielskiego: klasyka baśni. Wilga. Warszawa, 2008

          Książka polecana zarówno nauczycielom, jak i dzieciom, które pragną samodzielnie doskonalić znajomość języka angielskiego. Dzięki lubianym i znanym baśniom, opracowanym w dwóch wersjach językowych, dzieci nauczą się opowiadać bajki w języku angielskim. Poznają i utrwalą wiele nowych angielskich słówek, nauczą się tworzyć czas przeszły czasowników angielskich, dzięki uproszczonej fonetyce poznają wymowę wielu angielskich słówek.

          Rymowanki polskie/ wyboru dokonała Aniela Langiewicz. Martel. Kalisz, 2010

          To zbiór najbardziej znanych rymowanek: wierszyków, wyliczanek i krótkich piosenek, które na co dzień towarzyszą dzieciom np. siedzi diabeł koło krzaka i gapi się na ślimaka, raz, dwa, trzy, kryjesz ty! Przekazywane z pokolenia na pokolenie, znane dziadkom, rodzicom, rodzeństwu. Rymowanki są dobre na wszystko.

                 Jodko - Kula E. : Anka. Wydaw. Skrzat. Kraków, 2008

          Piękna i wzruszająca opowieść dla nastolatków o niełatwej walce z anoreksją, gniewie i buncie, skomplikowanych relacjach rodzinnych, przyjaźni i pierwszych fascynacjach. To książka o sprawach ważnych i trudnych.

               Zubrzycka E. : Dręczyciel w klasie. GWP. Sopot, 2008

          Książka adresowana jest dla uczniów, nauczycieli, rodziców. Wyjaśnia skąd się bierze siła dręczycieli, na czym polega mechanizm przemocy i jak mu przeciwdziałać. Wspólne jej czytanie przyniesie najlepsze rezultaty i da dzieciom oparcie w dorosłych.

               Janowicz J. : Konkursy matematyczne w szkole podstawowej. GWO. Gdańsk, 2010

          Szkolne konkursy? Świetny  pomysł! Dzięki praktycznym radom zawartym w tej książce łatwe w realizacji. Pokazują, jak  z konkursu zrobić wydarzenie, które wpłynie na rozwój umiejętności i zaangażowanie wszystkich, nie tylko najzdolniejszych uczniów.

              Vivas A. F. : Szachy dla dzieci. Publicat S. A. Poznań, 2009

          Poradnik ten w prosty i zabawny sposób przedstawia zasady tej strategicznej gry planszowej, omawia szachownicę oraz ruchy figur, a także zaznajamia z taktyką. Dzięki praktycznym zadaniom z odpowiedziami możecie się stać świetnymi szachistami.

              Baśnie po polsku i po angielsku. Publicat S.A. Poznań,2010

          Czytaj baśnie i ucz się angielskiego! Klasyczne baśnie w polskiej i angielskiej wersji językowej sprawią, że nauka stanie się dla Ciebie przyjemnością. Poznasz zdania i zwroty, porównując tekst w dwóch językach, słówka z zapisem fonetycznym, słownik obrazkowy.

                                                                                                       

                  Chocholska P.  i in. : Uzależnienie od komputera i internetu u dzieci i młodzieży. Wydawca Hachette Polska. Warszawa, 2009
          Ta książka wydana w serii" Moje dziecko" , pomaga rozpoznać niepokojące zachowania, wyjaśnia przyczyny uzależnienia, uczy jak mądrze korzystać z komputera i internetu. Powinni ją przeczytać  i rodzice i dzieci.                                                     

                                                                           
          Niewiarowska B. : Warszawa Fryderyka Chopina. Miasto Stołeczne Warszawa,2009
             
          Ta publikacja została wydana przez Miasto Stołeczne Warszawa w związku z obchodzoną w przyszłym roku 200 rocznicą jego urodzin.  Za pomocą cytatów i unikatowych ilustracji książka przypomina miasto, które 2 wieki temu ukształtowało Fryderyka Chopina - człowieka i kompozytora. Warszawa pielęgnuje pamięć o Fryderyku Chopinie. W związku z Rokiem Chopinowskim w przyszłym roku odbędzie się wiele imprez poświęconych naszemu geniuszowi muzycznemu.
                                                                           
          Gramatyka angielska w pigułce.Wydawnictwo IBIS. Poznań, 2009
               Kompletne repetytorium gramatyki angielskiej: czasy, tryby, przyimki, zdania czasowe, mowa zależna, wyjątki, ćwiczenia i testy sprawdzające wiedzę, tabele ułatwiające zapamiętanie najważniejszych informacji, ciekawostki z brytyjskiego i amerykańskiego słownictwa.

           


          Juryta A. in.: Kaligrafia małych liter i cyfr dla prawo - i leworęcznych. Siedmioróg. Wrocław, 2008
              To pierwsza część zestawu ćwiczeń graficznych :
          - niezbędna do nauki pisania,
          - służy dziecku od zerówki do końca trzeciej klasy,
          - przeznaczona jest  dla uczniów prawo - i leworęcznych,
          - szczególnie przydatna dla dzieci dyslektycznych,
          - pomaga poznać i utrwalić wzory liter i cyfr,
          - oprócz ćwiczeń zawiera ciekawe zadania graficzne, zagadki i łamigłówki.
          Biblioteka zakupiła także drugą część zestawu ćwiczeń, a mianowicie  Kaligrafię wielkich liter dla prawo - i leworęcznych.

          Borek E.: Uciekinierka. Wydawnictwo Skrzat. Kraków, 2009
              Przejmująca i mądra opowieść dla nastolatków o młodzieńczym buncie, poszukiwaniu tożsamości, potrzebie akceptacji i problemach rodzinnych. To książka o sprawach ważnych i trudnych. Wydana w serii" Nastoletnie problemy".

           


          Lipoński W. , Lipoński S. : Polacy na olimpiadach.Wydawnictwo Publicat. Poznań, 2008
              Znakomita książka autorstwa znawcy historii sportu, idei olimpizmu, wybitnego naukowca i lekkoatlety. Osadza współczesne igrzyska w tradycji antycznej i nowożytnej, pokazuje związki z kulturą oraz uwikłania w politykę, podkreśla zasadę fair play.

          Kapusta J. , Kapusta P. : Zwierzęta domowe : praktyczny poradnik. Wydawnictwo Publicat S. A. . Poznań, 2008
               Książka dla dzieci, a także dla rodziców. Zaprezentowano w niej te najpopularniejsze psy, koty, chomiki, świnki morskie, rybki akwariowe, a także bardziej oryginalne, na przykład szczury, myszki, patyczaki, a nawet węże.
                Zawiera charakterystykę zwierząt z uwzględnieniem ich zwyczajów i sposobu żywienia, opis warunków, jakie trzeba im zapewnić oraz sposobów pielęgnacji, praktyczne porady dotyczące szczepień, podróżowania i wymaganych wówczas dokumentów, porady dla alergików, omówienie chorób najczęściej trapiących naszych ulubieńców.


          BarkerB. J. : Przewodnik po flagach świata. Klub dla Ciebie. Warszawa, 2006

              Przewodnik zawiera zwięzłe informacje o flagach wszystkich państw świata, ich historii, znaczeniu i symbolice.  Czytelnik znajdzie w nim:
          * zarys historii flag oraz ich współczesne zastosowania,
          * barwne rysunki flag ponad 220 państw i terytoriów,
          * mapki ułatwiające lokalizację danego kraju,
          * dane statystyczne na temat poszczególnych krajów.


          Abbadie L. , Baudouin M. : Las środowisko żywe. Zakład Narodowy im. Ossolińskich. Wrocław, 2006

              Ta  książka przedstawia genezę i charakterystykę lasu, życie drzew, klimaty i pory roku, łańcuchy pokarmowe oraz miejsce lasu wśród innych formacji roślinnych Ziemi.  Wydana starannie - oprócz bogatej i różnorodnej treści zawiera liczne ilustracje, ryciny, schematy i mapki. Książka przydatna dla uczniów, studentów i nauczycieli przyrody lub biologii.

           

          Zadrożyńska A. , Braun K. : Zielnik świętowań polskich. Twój Styl Wydawnictwo Książkowe. Warszawa, 2003

              Święta jak rośliny - pojawiają się wraz z czasem tylko dla nich właściwym. I jak rośliny zakwitają, aby ofiarować ludziom swe owoce : więzi w świątecznym czasie zacieśnione. Ta książka, opowiadając o kalendarzu najważniejszych świętowań polskich - dawnych i dzisiejszych - odsłania nie tylko ich niezniszczalny sens i bogactwo, ale i ubóstwo świątecznej współczesności.

           

           
          Ostrowicka B. : Bobek wyprawa i rzeczy w sam raz czyli ważne sprawy małych ludzi. Łódź. Wydawnictwo Literatura,2007
              Autorka zabiera głównych bohaterów książki na wyprawę do lasu. Co ciekawego spotka Huberta i jego rodzinkę? Zapraszam do lektury tej książki.


          Craig D. :  Jak rysować i malować zwierzęta : praktyczne rady dla wszystkich młodych malarzy. Warszawa. Wydawnictwo  Arkady, 2005
             Książka zawiera  realistyczne obrazki zwierząt - kotów, psów, koni, owadów, ryb, gadów. Oprócz tego młody malarz znajdzie w niej również podstawowe zasady i terminy plastyczne, specjalnie opracowany zestaw interesujących ćwiczeń praktycznych oraz informacje o wielu różnych materiałach i technikach malarskich.
           

          Haslam A. i in. : Starożytny Egipt.Warszawa. Muza SA, 2007

              Młody Czytelniku poznaj fascynującą kulturę o tysiącletnich tradycjach!
          W tej książce znajdziesz unikalne metody ożywiania minionych cywilizacji, zrozumiale i praktyczne wskazówki do wykonywania modeli, strojów, instrumentów muzycznych, dokładne wyjaśnienia i mnóstwo ciekawych informacji.
           

          Lewis C. S. : Opowieści z Narnii : Lew, czarownica i stara szafa. Poznań. Media Rodzina, 2005

              Nieznany świat czeka za drzwiami - trzeba je tylko otworzyć. Narnia - kraina skuta  wiecznym mrozem, czeka na wyzwolenie. Czworo śmiałków wchodzi przez drzwi szafy do Narnii, świata zniewolonego mocą Białej Czarownicy. I gdy prawie nie ma już nadziei, powrót Wielkiego Lwa Aslana staje się zwiastunem zmian - ale nie za darmo...Przygody ze starą szafą , to dopiero początek narnijskich przygód. Książka opatrzona kolorowymi fotosami z filmu.

           

          Ridpath I. : Astronomia. Warszawa. Hachette Livre Polska, 2007

              Czytelniku jeśli interesujesz się astronomią sięgnij po tą książkę. W niej znajdziesz historię rozwoju astronomii, przewodnik po niebie, tajemnice wszechświata, wyjątkowe zdjęcia. Książka ukazała się w serii " Kolekcja Wiedzy i Życia".

           


          Palmer J. : Psy rasowe. Poznań. Publicat, 2007

              Bogato ilustrowany przegląd 235 ras w podziale na grupy, obszerny opis dziejów psa, dokładne wyjaśnienie specjalistycznej terminologii, przy każdej rasie kraj pochodzenia, cechy charakterystyczne, porady pielęgnacyjne, szkolenie oraz przygotowanie do pokazów. Warto przeczytać.

           

           

           

          Dardenne A. : Sztuka składania serwetek. Warszawa. Klub dla Ciebie, 2007

          Oprócz ubrania choinki w papierowe ozdoby, chcę Was zachęcić również do udekorowania świątecznego stołu. Możecie zaskoczyć gości i jednocześnie upiększyć stół, dzięki pięknie poskładanym serwetkom z materiału lub papieru. Jak je wykonać. Pomoże Wam w tym ta kolorowa i pełna różnych fantazji książka.

           

           


          Dziamska D. : Papierowe święta czyli orgiami płaskie i przestrzenne z kwadratu. Warszawa. bis, 2006

          Nadchodzi czas ubierania choinek. A może tym razem udekorujecie choinkę własnoręcznie wykonanymi gwiazdkami, bombkami, kolorowymi łańcuchami i innymi ozdobami wykonanymi z papieru. Ta książka dostarczy Wam pomysłów na ozdobienie naprawdę dużego świątecznego drzewka!. Spróbujcie, zaproście do papierowej zabawy swoich najbliższych, na pewno sprawi to wszystkim  dużo radości.

           

           

          Kozak S.: Patologie wśród dzieci i młodzieży : leczenie i profilaktyka. Warszawa. Difin, 2007

          Anoreksja, bulimia, internetoholizm, lekomania, seksoholizm, nikotynizm, zakupoholizm, alkoholizm, to patologie społeczne, które dosięgają również dzieci i młodzież. O tych wszystkich zjawiskach, przyczynach, skutkach i leczeniu mówi ta książka. Warto ją przeczytać.

          Kruszewicz A. G. : Pomagamy ptakom. Warszawa. Multico, 2005

          Dlaczego ptaki potrzebują pomocy, czy warto je dokarmiać, jak, gdzie i kiedy dokarmiać ptaki, jak kształtować ogrody przyjazne ptakom, jak budować budki lęgowe dla ptaków. Na te i wiele innych pytań znajdziecie odpowiedź w tej książce. Warto po nią sięgnąć, bo zima za pasem.

           

          Kasselmann CH. : Rośliny akwariowe. Warszawa. Klub dla Ciebie, 2007

          Książka niezbędna w biblioteczce każdego akwarysty. Przedstawiono w niej 200 najpopularniejszych roślin dostępnych w sklepach zoologicznych. Można  z niej dowiedzieć się np. o wysokości i tempie wzrostu roślin,, wskazówki dotyczące uprawy i rozmnażania, obejrzeć kolorowe zdjęcia.

                                                                        
          Ludwiczak D. : Żubr żuł żuchwą żurawinę...: wierszyki ortograficzne. Warszawa. Klub dla Ciebie, 2005

          To zbiór wierszyków naszpikowanych ortograficznymi wyzwaniami. Mogą one posłużyć na krótkie dyktanda, teksty do ćwiczeń logopedycznych, a także za lekturę dla zwykłej przyjemności czytania.

           

          Ludwiczak D. : Wierszyki frazeologiczne. Warszawa. Klub dla Ciebie, 2007

          Jak wytłumaczyć dociekliwemu dziecku, co znaczą wyrażenia słomiany zapał, kaczka dziennikarska, wpuszczać w maliny, stawać na rzęsach lub mieć węża  w kieszeni ?

           

          Proponowane przez autorkę wierszowane wyjaśnienia tłumaczą znaczenie poszczególnych związków frazeologicznych. Dziecko odkrywa owe niezwykłe połączenia słów, poszerza i wzbogaca swoje słownictwo, a tym samym czyta teksty z lepszym zrozumieniem. A wszystko to – w lekkiej i dowcipnej formie!

          Niemycki M. : Święty Mikołaj wchodzi kominem. Kraków.Wydaw. Skrzat, 2005

          W noc wigilijną Święty Mikołaj nie ma lekkiego życia. Wiadomo, dzieci jest mnóstwo, a Mikołaj tylko jeden. Jak ze wszystkim zdążyć, jeśli po drodze spotyka się liczne  przeszkody. A jakie? Zapraszam do przeczytania  tej książki.

          Adrjański Z. : Złota księga pieśni polskich: pieśni, gawędy, opowieści. Warszawa. Bellona, 2007

          W książce znalazły się zebrane i przypomniane różnorodne pieśni i piosenki, które w domach naszych niegdyś śpiewano. Zbiór ten ma za zadanie zaprosić do wskrzeszenia i kontynuowania owych tradycji, rozwijając poczucie więzi rodzinnej i narodowej, a także przybliżyć naszą historię i ułatwić jej zrozumienie.


          Kacprowicz Z. :  Wierszem gotowane : książka kucharska dla dzieci. Kraków. Impuls, 2004

          " Bywa tak, że czasem ludziom przeraźliwy głód doskwiera.

          Łatwiej wtedy jadać w barze, niż przy garnkach palce zdzierać.

          Zamiast tracić cenne grosze, z oszczędzanych kieszonkowych,

          Załóż fartuch lub zapaskę i po rozum pójdź do głowy".

          To rymowana książka kucharska dla dzieci, w której nie ma wymyślnych dań. Można wspólnie z rodzicami i nauczycielami  zrobić np. Rarytasy z kiełbasy, Marcepanowe naleśniki, Kluski z jagodami. Z książką można radośnie się bawić i niezwykle poważnie gotować.

           

           

          Glinka T., Piasecki M. : Śladami sławnych Polaków. Poznań. Wydaw. Publicat,
          2007

          Dzięki tej książce:
          Odwiedzisz miejsca, które były świadkami historycznych wydarzeń,

          • Zachwycisz się niezwykłym urokiem zamków, pałaców, dworków, kościołów związanych z życiem i działalnością m.in. Jana Kochanowskiego, Adama Mickiewicza, Fryderyka Chopina. Jana Pawła II,
          • Odkryjesz wspaniałe krajobrazy, cuda przyrody oraz urokliwe zabytki sztuki i architektury.
          • Książka z serii Cuda Polski

          Laskowska K. : Europa pełna baśni. Warszawa. Wydaw. Wilga, 2005
          25 baśni z krajów Unii Europejskiej, to zaproszenie w podróż pełną marzeń, dlatego że,  baśnie rodzą się z marzeń człowieka.

          Czy znacie  książki o Martynce ?
          Zabawne i pouczające przygody sympatycznej dziewczynki znajdziecie w książkach , które są w zbiorach biblioteki, a mianowicie : Martynka wsiada na konia, Martynka poznaje ptaki, Martynka uczy się pływać, Martynka bawi się w teatr, Martynka i cztery pory roku.

          Smith E.: Stroiki wiankowe na różne okazje. Warszawa. KDC, 2005

           

          Zaprezentowane w książce kompozycje wykonane zostały ze świeżych, sztucznych i suszonych kwiatów oraz zieleni. Z pewnością dodadzą one uroku Twojemu domowi, gdy spróbujesz je wykonać.

           

          Musierowicz M. : Czarna polewka. Poznań.  Akapit Press, 2006

          Od pierwszego pocałunku minęły już dwa miesiące – tak zaczyna się 17 tom Jeżycjady. Czyj to był pocałunek, kto planuje potajemny ślub, komu zostanie podana tytułowa czarna polewka. Odpowiedzi na te pytania, a także wiele zaskakujących historii z życia Waszych ulubionych bohaterów znajdziecie w tej książce.

           

          Torasso F.,B. : Podręcznik dobrych manier dla dzieci: praktyczne porady na każdy  dzień.  Kielce. Jedność, 2002

          Ta książka daje praktyczne rady, z których możecie  korzystać każdego dnia. Autorka zamierza przekonać Was, że właściwe zachowanie nie jest czymś nudnym, czymś co stosuje się tylko po to , by zadowolić mamę i tatę. Właściwe zachowanie to wyraz szacunku dla innych i dla siebie samych, i że pomaga ono lepiej żyć.

           


          Kasdepke G. : Co to znaczy…: 101 zabawnych historyjek, które pozwolą zrozumieć znaczenie niektórych powiedzeń. Łódź. Literatura, 2004

          Sto jeden zabawnych , króciutkich historyjek bawi zarówno dzieci jak i dorosłych. Zebrane opowiadania tłumaczą  znaczenie najczęściej używanych związków frazeologicznych.  

          Fabjański M.: Wędrówki filozoficzne. Warszawa. Wilga, 2003

           

          Po przeczytaniu tej książki dla dzieci pozostaje tylko pytanie, kiedy należy rozpocząć kształtowanie myślenia filozoficznego. Autor w swojej książce pokazuje, że można to zrobić bardzo wcześnie – już w przedszkolu.

            

          Kasdepke G. : Bon czy ton : savoir – vivre dla dzieci. Łódź. Literatura, 2004

          Co to jest savoir – vivre? ( czytaj sawuar wiwr ) To jest  mniej więcej to samo co bon ton, tylko że trudniej to się wymawia. Jest to wiedza o tym, jak człowiek dobrze wychowany zachowuje się w różnych sytuacjach. Hm…, a kto to jest właściwie ten dobrze wychowany człowiek? Ktoś, kto nie zachowuje się jak małpa i kogo nie trzeba chować do szafy, gdy przychodzą goście. Każdy, kto przeczyta tę książkę, czegoś się z niej nauczy.

           

          Polak K. : Bajki : zestaw 52 bajek.

          Zestaw 52 książeczek z atrakcyjnymi bajkami jest w sam raz do czytania dzieciom na dobranoc. Seria książeczek przeznaczona jest dla dzieci w wieku od 3 do 7 lat. Zestaw zawiera takie bajki jak np. : Brudas, Bałagan w bibliotece, Dumna Rudokitka, Żabki wędrowniczki itd.

           

          Wojtyszko M. : Bromba i filozofia. Wydaw. Jacek Santorski  & Co. Warszawa, 2006

          Bromba od dawna interesuje się filozofią. Można powiedzieć, że to jej Wielka Pasja. Gluś, Fikander, Malwinka, Kajetan, Makawity – wybrani z wybranych. Czy może być coś bardziej wciągającego i przyjemniejszego niż rozważania najistotniejszych problemów w gronie starych przyjaciół?

           

           

          Kasdepke G.: Kacperiada : opowiadania dla łobuzów i nie tylko. Łódź. Literatura ,2006

          Bardzo dowcipnie i bardzo lekko napisana książka. Jest to zbiór krótkich ale skłaniających do refleksji opowiadań, których bohaterami są zaprzyjaźnieni ze sobą młody ojciec i syn – przedszkolak. Obaj panowie są partnerami we wspólnym odkrywaniu świata, przy czym swoją dociekliwością i ciekawością syn najczęściej góruje nad ojcem.

           


          Dla nauczycieli, rodziców i nie tylko

           Zoller E. : A dlaczego?. Jak odpowiadać na trudne pytania dzieci. Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne. Sopot, 2009

               A dlaczego nie mogę być psem? Kiedy zaczyna się jutro? Dlaczego więksi zawsze decydują? Czy anioły też mają wakacje? Takie oraz podobne pytania zadają wszystkie dzieci. Pytając dorosłych tysiąc razy na minutę, wystawiają ich cierpliwość na poważną próbę. Z tej książki dowiecie się, jak podtrzymywać i podsycać dziecięcy głód wiedzy oraz jak pomagać dzieciom szukać odpowiedzi na najtrudniejsze nawet pytania.

          Alfabet świetlicowy : scenariusze zajęć świetlicowych. Wydawnictwo Fraszka Edukacyjna. Warszawa, 2009
              Świetlica nie powinna być tylko przechowalnią lub miejscem do odrabiania pracy domowej. Dziecko w świetlicy musi mieć czas na odpoczynek po wysiłku umysłowym i czas na nieformalne kontakty z formalną grupą rówieśniczą, jaką stanowią koledzy z klasy lub szkoły. Propozycje przedstawione w tej książce są wizją swobodnej zabawy i nauki przez zabawę. Autorki starają  się przedstawić różnorodne rozwiązania metodyczne, od spotkań z plastyką i muzyką, poprzez elementy profilaktyki zachowań trudnych, do zajęć o charakterze gier ruchowych i konkursów.

          Whalley M. : Jak włączyć rodziców do nauki dzieci?.Warszawa.WSiP,2008
             Pedagodzy od lat przekonują, że gwarancją sukcesu edukacyjnego jest ścisła współpraca uczniów, nauczycieli i rodziców. Dwie pierwsze grupy są na siebie w pewnym sensie "skazane", natomiast nie jest wcale łatwo przekonać rodziców do współpracy ze szkołą. Autorzy książki radzą, jak do nich dotrzeć, jak zachęcić do wzięcia  odpowiedzialności za szkolne życie dziecka. Podają wypróbowane  sposoby nawet na " opornych tatusiów".

          Staniek M. : Świat odgłosów : zabawy kształtujące umiejętność czytania i pisania. Rogów. Ośrodek Metodyczny Metris, 2009
             Niniejsza książka zawiera różnorodne propozycje na uatrakcyjnienie zajęć z edukacji wczesnoszkolnej w klasach młodszych. Daje ona nowe spojrzenie na wprowadzanie i utrwalanie poszczególnych problemów ortograficznych. Dzięki wprowadzeniu nagrań z odgłosami zajęcia stają się dla dzieci bardziej interesujące, przyjemniejsze, a także stwarzają możliwość wykazania się dotychczasową wiedzą oraz umiejętnościami.

          Lichota E. J. : Profilaktyka jąkania i niepłynności mówienia.Gdańsk. Wydawnictwo Harmonia, 2008
            
          W książce przedstawiono wiedzę na temat powstawania głosu, roli oddechu w mówieniu, warunków prawidłowego przebiegu terapii oraz zalecenia dla rodziców ćwiczących z dziećmi w domu. Podano również przykłady ćwiczeń logopedycznych, podzielonych na zestawy, które stosuje się w profilaktyce jąkania i niepłynności mówienia.

           

          Konieczna E.J.: Arteterapia w teorii i praktyce. Kraków. Impuls, 2007

             Książka przedstawia arteterapię i jej rodzaje np. muzykoterapię, choreoterapię, teatroterapię, biblioterapię, filmoterapię. Przeznaczona jest do edukacji przyszłych terapeutów, nauczycieli, pedagogów, animatorów oraz pogłębiania wiedzy przez tych wszystkich, którzy pragną pomagać innym.

           

          Lessing D. : Pamiętnik przetrwania. Kraków. Wydaw. Literackie, 2007

             Pisarka brytyjska, laureatka literackiej Nagrody Nobla w roku 2007, w tym co pisze jest bardzo humanistyczna. Stawia swoich bohaterów w obliczu rozpadającego się świata. W sytuacjach granicznych ujawnia to, co ludzkie: miłość, przywiązanie, współodczuwanie.

           

          Twardowski J. : Myśli na każdy dzień. Poznań. Księgarnia Św. Wojciecha, 2007

             Myśli na każdy dzień są propozycją wspólnego szukania znaków Bożych w codzienności, stawiania sobie pytań, proponują pracę nad sobą. Są to refleksje, modlitwy, które czytane dzień po dniu, w kolejnych okresach roku liturgicznego mają pomóc nam naśladować Chrystusa.


           

          Maxwell R.: Dzieci, alkohol, narkotyki : przewodnik dla rodziców. Gdańsk. GWP, 2005
             To się może zdarzyć każdej rodzinie. Jak rozpoznać, że Twoje dziecko używa narkotyków, jak wpływają one na organizm, jak wspierać dziecko w trakcie terapii. Odpowiedzi na te i inne pytania można znaleźć w tej książce.

           

          Urban B. ,Stanik J.M. : Resocjalizacja. T.1,2 . Warszawa. Wydaw. Nauk. PWN, 2007

             Książka przeznaczona dla studentów  resocjalizacji, pedagogiki, psychologii i innych nauk społecznych. Niezbędna w pracy osób zajmujących się zawodowo resocjalizacją.

          Kalendarium wydarzeń

          25.11.2009r.

          Światowy Dzień Pluszowego Misia

          Biblioteka po raz trzeci włączyła się w obchody tego święta.
          Tym razem gośćmi bibliotekarki byli uczniowie klasy 1 z wychowawczynią Panią Haliną Kotala. Przynieśli ze sobą swoje pluszowe przytulanki. Uważnie wysłuchali krótkiej historii o pluszowym misiu oraz fragmentu książki Cz. Janczarskiego" Miś Uszatek", przy piosence "Pokochaj pluszowego misia" oglądali wystawkę książek poświęconą misiom. Poznali również "misia", a mianowicie niedźwiedzia brunatnego i jego zwyczaje.
          Spotkanie zakończyło się starą zabawą do piosenki " Stary niedźwiedź mocno śpi". Z okazji urodzin pluszowego misia Patrycja  Łuczak otrzymała napój z Kubusiem za przyniesienie największego misia, a wszyscy po lizaku i kolorowe karteczki z Kubusiem Puchatkiem.




          22.10.2009 r.
          W 102 rocznicę urodzin Astrid Lindgren
          (1907 - 2002 )
           
          Wszyscy znamy tą szwedzką autorkę książek dla dzieci. W swoim dorobku literackim ma ponad 20 powieści i zbiorów opowiadań, a ponadto sztuki teatralne i słuchowiska radiowe. Wiele z jej powieści zostało sfilmowanych np. Przygody Pipi, Dzieci z Bullerbyn. Biblioteka, aby zachęcić uczniów do czytania książek tej autorki, przygotowała z tej okazji gazetkę i wystawkę książek. Oprócz tego zaprosiła do biblioteki uczniów klas 1 - 3, którzy uczęszczają na dodatkowe zajęcia plastyczne. W trakcie tych zajęć uczniowie poznali jej życiorys, twórczość, wysłuchali fragmentu książki pt. " Fizia Pończoszanka". Efektem tego spotkania są prace plastyczne "Portret Pipi" wykonane techniką origami.

                       
                         

          14 maja 2009 r.



          " Czasem wystarczy iskra mała,

          by straż pożarna pracę miała.

          Pamiętamy! Z ogniem żartów nie ma,

          bo często życie to strażaków cena"
          Ten krótki wierszyk znalazł się na podziękowaniu, jakie uczniowie klasy 1 wręczyli Panu Ireneuszowi Fuksowi, Naczelnikowi Ochotniczej Straży Pożarnej w Kraszkowicach za interesującą wizytę w szkolnej bibliotece. Pan strażak przeczytał głośno uczniom klasy 1 krótkie opowiadanie pt. " Jak Wojtek został strażakiem" Czesława Janczarskiego. Opowiedział o niebezpiecznej pracy strażaków, pokazał sprzęt strażacki, pochwalił się odznaczeniami i medalami, jakie zdobył w swojej 40 letniej służbie. W czasie spotkania bibliotekarka przeprowadziła minikonkurs ze znajomości przeczytanej lektury. Najaktywniejsi uczniowie Natalia Matuszek,  Mateusz Nitecki i Łukasz Marcinkowski otrzymali nagrody książkowe, a pozostali zakładki do książek wykonane przez aktyw biblioteczny. Zdjęcia z tego spotkania można obejrzeć w zakładce Album fotograficzny.
           
          29 kwiecień 2009 r.

          Konkurs recytatorski
          " Na listeczku kalinowym"

          Organizatorem tego Rejonowego Konkursu Recytatorskiego poświęconego twórczości Ewy Szelburg - Zarembiny był Gminny Ośrodek Kultury i Gminna Biblioteka Publiczna w Białej. Celem konkursu było: upowszechnianie znajomości poezji wśród dzieci i popularyzacja kultury języka literackiego.
          W konkursie wzięła udział uczennica klasy 3 Klaudia Caban. Recytowała wiersz pt. " Wiosna idzie". Za udział w tym konkursie otrzymała dyplom i pięknego pluszaka.
          Dziękujemy organizatorom za zaproszenie nas do udziału w konkursie i mamy nadzieję na kolejne spotkania poetyckie organizowane przez w/w placówkę kulturalną.  M.K.




          31 marzec 2009 r.

          Konkurs fotograficzny
          pt. "Ptaki naszej okolicy"

           

          W tym dniu w Muzeum Ziemi Wieluńskiej w Wieluniu został rozstrzygnięty konkurs fotograficzny pt. " Ptaki naszej okolicy". Konkurs związany był z wystawą czasową pt. " Ptaki okolic Częstochowy". Celem konkursu było:

          * uwrażliwienie na otaczającą przyrodę,

          * pogłębienie wiedzy o ptakach żyjących w naszej okolicy,

          * kształtowanie umiejętności posługiwania się aparatem fotograficznym.

          Każdy uczestnik miał dostarczyć na płycie lub papierze maksymalnie 3 zdjęcia ptaków występujących na obszarze Polski środkowej.

          W tym konkursie wziął udział uczeń klasy 4 Krzysztof  Marcinkowski. Za swoje fotografie uzyskał wyróżnienie i otrzymał w nagrodę kopię średniowiecznego denara wieluńskiego i dyplom. Opiekę nad uczniem sprawowała bibliotekarka M. Kinas.

           

           

            

           

          27 listopada  2008 r.

          Światowy Dzień Pluszowego Misia

           

          Ten dzień obchodziliśmy w szkole po raz drugi. Wszystkim uczniom o tym dniu przypominała gazetka na korytarzu szkolnym wykonana przez uczniów ze świetlicy i wystawka książek w bibliotece. W spotkaniu wzięli udział uczniowie klas 1-4, którzy przybyli ze swoimi ulubionymi pluszakami.

          Program spotkania przedstawiał się następująco:

          * prezentacja multimedialna pt. " Wszyscy kochamy Kubusia Puchatka",
          * rozstrzygnięcie konkursu plastycznego dla klasy 2 pod hasłem " Mój miś",
          * mini konkurs o misiach i jego przyjacielach,
          * nagrodzenie uczniów soczkami za przyniesienie największego i najmniejszego misia,
          * słuchanie piosenek o misiach.
                           
          Zwycięzcami konkursu plastycznego pt. "Mój miś" zostali:
          I miejsce      Filip Wawrzyniak
          II miejsce     Dorota Kinas
          III miejsce    Kacper Sztuka

           

          7 wrzesieśnia  2008 r. 
          Dożynki parafialne


           
           

           

          Dnia 7.09.2008 r. w kościele  p.w. św. Joachima i Anny w Kraszkowicach odbyły się dożynki parafialne. Zgodnie z tradycją rolnicy uczcili koniec tegorocznych zbiorów. W tym roku z wieńcem dożynkowym i pięknym bochnem chleba przybyli do kościoła mieszkańcy ulicy Leśnej. W barwnym korowodzie wyróżniali się uczniowie naszej szkoły, którzy ubrani byli w stroje ludowe. Dożynkowy orszak na progu kościoła powitał proboszcz parafii ks. kanonik Zdzisław Nogaj. Pieśnią „ Plon niesiemy plon, Panu Bogu w dom… "rozpoczęto uroczystą liturgię mszy świętej. Licznie zgromadzeni wierni uważnie wysłuchali słowa bożego wygłoszonego przez celebranta. Starostowie dożynek, którymi byli w tym roku Agata Drosińska i Andrzej Pacholik uroczyście przekazali kapłanowi bochen chleba upieczony z tegorocznej mąki. Na koniec ks. proboszcz podziękował wszystkim mieszkańcom wsi za trud jaki włożyli by zebrać plony i życzył aby nikomu nie zabrakło w życiu chleba.

          Ta ważna uroczystość środowiskowa połączyła pokolenia. Młodsi uczyli się od starszych szacunku do tradycji, bo to oni w przyszłości będą kontynuatorami bogatego dorobku naszej polskiej ziemi.
           

          8 maja 2008 r.

          Dzień  Bibliotekarzy i Bibliotek



           

          Klasa 3 z wizytą w bibliotece

          To bibliotekarskie święto, ustanowione przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich obchodziliśmy w naszej szkole po raz pierwszy. Był to bardzo miły, pełen wrażeń dzień. Usłyszałam wiele ciepłych i miłych słów. Życzenia otrzymałam od Pani dyrektor, nauczycieli, uczniów i pracowników obsługi. Z samego rana zawitali do biblioteki uczniowie klasy 5 z nauczycielką języka polskiego Panią Agatą Główka. Z okazji święta rozdałam nagrody książkowe za udział w konkursie czytelniczym pt. „ Czy znasz legendę o Syrenie?”. Z bardzo miłymi upominkami  przyszli uczniowie klasy 3 z wychowawczynią Panią Wandą Grajoszek. Przynieśli zrobione przez siebie na zajęciach prace plastyczne wykonane techniką origami. Wszystkie prace zostały wyeksponowane na tablicy w bibliotece szkolnej i wzięły udział w konkursie plastycznym pt. „ Bohaterowie naszych lektur”. Cztery najciekawsze prace zostały uhonorowane nagrodami książkowymi, pozostałe zakładkami do książek i długopisami. Wszyscy czytelnicy odwiedzający tego dnia bibliotekę zostali poczęstowani słodkościami.

           

           


          11 marca 2008 r.

           

          Konkurs czytelniczy dla klasy 5

          Czy znasz legendę Syrena ?


           

           

          Celem konkursu było zapoznanie uczniów z nieznaną im dotąd legendą „ Syrena”, sprawdzenie znajomości tej legendy oraz propagowanie czytelnictwa wśród uczniów, zachęcenie do korzystania z biblioteki szkolnej. Konkurs miał formę testu ( 20 pytań zamkniętych) , na wypełnienie którego uczniowie mieli 15 minut. Za każde dobrze podkreślone  pytanie  uczniowie otrzymywali 1 punkt. Po sprawdzeniu testu okazało się, że najwięcej punktów – 19 zdobyła Anita Kinas, 18 punktów uzyskał Artur Drab, Katarzyna Kubiś i Aleksandra Mielczarek zdobyły po 17 punktów.

          Zwycięzcy otrzymali nagrody książkowe, a pozostali nagrody pocieszenia.

          Organizatorki konkursu: bibliotekarka M. Kinas i nauczycielka  języka polskiego A. Główka

           

                                            

           

                                                    

           

          25 listopada 2007r.

           

          Światowy Dzień  Pluszowego  Misia

          w Szkole Podstawowej w Kraszkowicach

           

           

          Uczestnikami tego niezwykłego poranka byli uczniowie z klas 1 – 3 z wychowawcami, dyrektor szkoły Pani A. Kucharczyk i honorowy gość dyrektor przedszkola pani K. Rybka. Każdy uczestnik spotkania tulił do siebie swojego ulubionego misia.  Były to misie małe i duże, pluszowe i gumowe, białe i kolorowe. Bibliotekarka zapoznała uczniów z historią pluszowego misia, przedstawiła sylwetki kilku misiów – bohaterów literackich. Pani dyrektor przedszkola, która przyszła na nasze spotkanie z pięknym  „ pluszakiem”  przeczytała głośno dzieciom fragment książki Czesława Janczarskiego „ Miś Uszatek” i zachęciła do dalszej lektury tej książki. Został również przeprowadzony konkurs  na najmniejszego i największego misia. Zwycięzcy tego konkursu otrzymali soki owocowe z Kubusiem Puchatkiem. Podczas spotkania dzieciom towarzyszyły piosenki o misiach, obejrzały również wystawkę książek " Misiowe lekturki" i gazetkę o najpopularniejszym misiu na świecie - Kubusiu Puchatku. Sesję fotograficzną z tego poranka, wykonaną przez Panią dyrektor A. Kucharczyk można obejrzeć w Albumie fotograficznym. Poranek przygotowały bibliotekarka M. Kinas i opiekun świetlicy K. Aleksanderek.

           

           

           

          30 maja  2007r.

           

          Rejonowy Konkurs Recytatorski

          „ Różne odcienie miłości”

           

           

          W tym dniu braliśmy udział w konkursie recytatorskim pod hasłem „ Różne odcienie miłości”. Organizatorem konkursu był Gminny Ośrodek Kultury i Gminna Biblioteka Publiczna w Białej. Konkurs przeznaczony był dla uczniów szkół podstawowych  i gimnazjalnych. Celem konkursu było upowszechnianie znajomości poezji wśród dzieci i młodzieży oraz popularyzacja kultury języka literackiego. Naszą bibliotekę reprezentowali uczniowie Marcel  Kamiński z klasy 1 i Weronika Wawrzyniak z klasy 5.  Marcel deklamował wiersz E. Jatulewicz „ Maleńkie serce”, a Weronika  zaprezentowała wiersz  Danuty Wawiłow „ Rupaki”.

          Weronika za interesującą interpretację wiersza zdobyła III miejsce w kategorii szkół podstawowych. Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe.  

           

           

          8 luty 2007r.

           

          XIV Turniej Młodych Biologów

           

           

           

          Jak co roku Młodzieżowy Dom Kultury(Domek Harcerza) W Wieluniu zorganizował Turniej Młodych Biologów. W 2007 roku odbyła się XIV edycja tego ciekawego konkursu. Zadaniem uczniów było wykonanie pracy na jeden z pięciu tematów zaproponowanych przez organizatora. Uczeń klasy 5 Sebastian Wąż przygotował pod kierunkiem bibliotekarki Marioli Kinas pracę pt.” Zwyczaje zwierząt – moje obserwacje i doświadczenia. Praca przedstawiała życie i zwyczaje chomika dżungarskiego.

          Jury oceniło te pracę wysoko, Sebastian zdobył tytuł wicemistrza biologii. Otrzymał dyplom, drobne upominki i piękną nagrodę książkową.