• CZYTANIE NA POLANIE

          • #czytanienapolanie

            W ostatnim tygodniu zajęć szkolnych mogliśmy się już poczuć jak na wakacjach. To wszystko za sprawą udziału naszej placówki w OGÓLNOPOLSKIEJ AKCJI CZYTELNICZEJ "CZYTANIE NA POLANIE", która jest realizowana w ramach kampanii społecznej "Cała Polska Czyta Dzieciom". Celem akcji jest promocja czytelnictwa oraz zwrócenie uwagi, że czytanie jest atrakcyjną formą spędzania wolnego czasu, a po książkę można sięgnąć w każdym miejscu i w każdej sytuacji.

            20 czerwca uczniowie zabrali do szkoły swoje ulubione książki, by w słonecznych okolicznościach przyrody oddać się lekturze oraz porozmawiać o korzyściach jakie wynikają z czytania.

            To czytelnicze wydarzenie było także okazją do podsumowania całorocznych działań uczniów klasy III w ich "Dzienniczkach Lektur", za co zostali nagrodzeni przez swoją wychowawczynię. 

            Na zakończenie spotkania młodzi czytelnicy zgodnie przyznali, że czytanie jest wspaniałą formą spędzania wolnego czasu, a książka jest jak najlepszy przyjaciel, który może być naszym codziennym towarzyszem.

             

            Przedszkolaki także miały swój udział w tej akcji.

            1 czerwca wspólnie czytaliśmy bajki wykorzystując do tego teatr kamishibai. A następnie nasi najmłodsi opowiadali o swoich czytelniczych zainteresowaniach i ulubionych książkach.

            "Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła.”– Wisława Szymborska

          • Sukcesy młodych uczniów

          • 19 czerwca 2023r. odbyło się uroczyste podsumowanie Konkursu Plastycznego ”Maluj jak Jan Matejko” oraz wręczenie nagród w siedzibie Biblioteki Pedagogicznej w Wieluniu.

            Ogromnie się cieszymy, ponieważ I miejsce w tym konkursie zdobyła praca wykonana przez uczennicę klasy 3, Wiktorię Piechotę. Naszą szkołę reprezentował jeszcze uczeń klasy 4, Kacper Ekiert.

            Serdecznie gratulujemy!

          • Nasze przedszkole zwycięzcą akcji "Gorączka Złota PCK"

          • Uczniowie i przedszkolaki  naszego Zespołu uczestniczyły w Ogólnopolskiej Akcji „Gorączka Złota PCK” , krótka polega na zbiórce „złotych” monet o nominałach 1, 2 i 5-groszowych. Dzięki zaangażowaniu darczyńców z całej Polski, drobne monety zamieniają się w „tony złota”, które pomagają najmłodszym, zapobiegają wykluczeniu społecznemu i stwarzają szansę na lepszy start w dorosłość. Środki zebrane podczas akcji przeznaczane są na pomoc dzieciom, dofinansowując między innymi: letni wypoczynek, ciepłe posiłki w szkołach, wyprawki szkolne, a także pomoce naukowe.

            Akcja „Gorączka Złota PCK” ma również wymiar edukacyjny. Poprzez akcję PCK promuje idee wolontariatu – bezinteresownej pomocy drugiej osobie. Większość wolontariuszy w „Gorączce Złota” to uczniowie pomagający swoim rówieśnikom. To właśnie aspekt edukacyjny – pokazanie jak drobny gest jakim jest zebranie garści „złotych monet” .

            Nasze przedszkolaki zdobyły I miejsce na szczeblu powiatowym i otrzymały nagrodę „Złotego Przedszkola".

            Serdecznie gratulujemy!

          • Zwiedzamy Kopalnię Srebra i Muzeum Chleba

          • W piękny wtorkowy poranek 13 czerwca, uczniowie z klas 1, 2 i 3 udali się na wycieczkę do Tarnowskich Gór. Najpierw zwiedzili Zabytkową Kopalnię Srebra, w której mogli obejrzeć film w sali kinowej, nowoczesne muzeum multimedialne, a przede wszystkim udać się na spacer podziemnym labiryntem korytarzy, by na koniec odbyć rejs łodzią.

            Kolejnym punktem programu była wizyta w Muzeum Chleba w Radzionkowie, a w nim: projekcja filmu „Chleb” przedstawiającego krótką historię chleba, tradycje z nim związane oraz proces produkcji chleba kiedyś oraz dziś, warsztaty formowania i wypieku plecionek z ciasta chlebowego oraz późniejsza ich konsumpcja, prelekcja na temat szacunku do chleba, lekcja w dawnej klasie szkolnej (wszyscy siedzą w dawnych, drewnianych ławkach szkolnych) – opowiadanie o historii nauczania oraz zwyczajach panujących przed laty w szkołach, pokaz dawnych książek, elementarzy, materiałów piśmienniczych, strojów oraz przyborów, każdy miał okazję spróbować pisania rysikami na kamiennych tabliczkach, oraz mnóstwo ciekawych przedmiotów codziennego użytku i nie tylko, których pomysłowość zadziwia i zaskakuje każdego zwiedzającego.

          • "Odkrywamy" Uniejów

          • Uniejów, to miejscowość znana w całej Polsce ze wspaniałego kompleksu termalno-basenowego. Jednak niewiele osób wie, że na tym terenie, znajduje się również klimatyczna Zagroda Młynarska. 

            I właśnie do Uniejowa, na zajęcia edukacyjne i nie tylko, udała się 7 czerwca nasza szkolna wycieczka.

            Pierwszym etapem była prelekcja dietetyka i degustacja zdrowego pieczywa. Uczniowie rozpoznawali gatunki kasz, płatków i mąki. Najciekawsza na tym etapie wycieczki okazała się prezentacja kucharza, który szczegółowo przedstawił proces powstawania pieczywa, zaczynając od mąki i drożdży, a kończąc na smakowitych i zdrowych bułkach.

            Wielką atrakcją było wejście na baseny termalne, gdzie wodnym szaleństwom nie było końca.

            Ostatnim punktem wyjazdu były zajęcia edukacyjne, które odbywały się w zabytkowej stodole. To właśnie tam uczniowie podziwiali ekspozycję zabytkowych pojazdów konnych i pamiątkową kolekcję dawnych narzędzi stolarskich i ciesielskich.

            Zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy do szkoły.

            Pokaz i zajęcia sfinansowano z Funduszu Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych.

          • Dzień Dziecka

          • Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat - Janusz Korczak

            Dzień Dziecka przypomina wszystkim dorosłym, że największym ich szczęściem jest czas, gdy mogą słyszeć dziecięcy beztroski śmiech. Nic tak nie wzrusza i nie uszczęśliwia jak dziecko z całą swą naturalnością, bezgraniczną miłością i spontanicznością. Janusz Korczak, który w sposób szczególny umiłował dzieci, dostrzegał w nich to, co najcenniejsze i najpiękniejsze.

            Piątego czerwca w naszej szkole już od samego rana rozbrzmiewał głośny śmiech naszych uczniów. Był to dzień pełen wspaniałej zabawy i wielu niezapomnianych chwil.

          • Pasowanie na Czytelnika

          • "My uczniowie pierwszej klasy,
            uroczyście przyrzekamy,
            że będziemy książki kochać,
            krzywdy zrobić im nie damy.
            I wskazówek i rad książek,
            będziemy słuchać z uwagą,
            obowiązki czytelnika
            traktować z wielką powagą!"

            Każdego roku w naszej bibliotece odbywa się uroczyste pasowanie uczniów klasy pierwszej  na Czytelników Biblioteki. Uzyskanie tytułu "Czytelnika" przez pierwszoklasistę jest pierwszym krokiem w dorosłość i skłania do odpowiedzialności i rozwagi. Dzieci ślubują książce szacunek oraz troskę o to, by zawsze wyglądała jak nowa, a także to, że zawsze będą jej przyjaciółmi. I choć wszystkie dzieci posiadają już konto biblioteczne, to jednak oficjalne przyjęcie do grona Czytelników następuje w dniu pasowania, gdy uczniowie znają cały alfabet i gotowi są do samodzielnego czytania.

            Potwierdzeniem wagi tej chwili jest własnoreczny podpis, jaki złożył każdy pierwszoklasista na swojej Karcie Czytelnika.

            Na pamiątkę tego wydarzenia młodzi adepci czytelnictwa otrzymali książki przysłane w ramach kampanii społecznej Mała Książka - Wielki Człowiek” realizowanej przez Instytut Książki.

          • Liczby rządzą światem

          • Uczniowie klasy 4 wzięli udział w III Międzyszkolnym Konkursie Matematycznym: "Liczby rządzą światem", który odbył się 31 maja w Szkole Podstawowej w Osjakowie.

            Nasi uczniowie zajęli drużynowo 3. miejsce w składzie: Patryk Janik, Igor Skotnica i Lidia Kowalak. Indywidualnie Patryk zajął 5. miejsce, a Igor - 6.

            Serdecznie gratulujemy! 

          • XV Międzypowiatowe Podchody Matematyczno-Przyrodnicze

          • W ostatni dzień maja uczniowie klas ósmych uczestniczyli w XV Międzypowiatowych Podchodach Matematyczno - Przyrodniczych, które zorganizowała Szkoła Podstawowa w Konopnicy.

            Naszą szkołę reprezentowali: Natalia Wujec, Amelia Zych i Kajetan Borgul.

          • Mistrzostwa Powiatu Wieluńskiego w Turnieju Piłki Siatkowej Plażowej

          • Mistrzostwa Powiatu Wieluńskiego w Turnieju Piłki Siatkowej Plażowej (kat. chłopców), które odbyły się 31 maja 2023 r. w Wieluniu, zakończyły się dla drużyny naszej szkoły wspaniałym sukcesem. Zespół w składzie: Kacper Dubiel, Miłosz Fuks, Jakub Podyma, Bartosz Wróbel, zajął pierwsze miejsce.

            Serdecznie gratulujemy naszej reprezentacji i życzymy kolejnych sukcesów.

          • Wyróżnienie w Ogólnopolskim Strażackim Konkursie Plastycznym

          • Uczeń klasy VIIIb, Bartosz Wróbel otrzymał wyróżnienie w Ogólnopolskim Strażackim Konkursie Plastycznym. Honorowymi  patronatami konkursu byli: Dyrektor Generalny lasów Państwowych oraz Marszałek Województwa Podkarpackiego. Uczeń otrzymał zaproszenie na spotkanie laureatów do Zespołu Pałacowo Parkowego w Zarzeczu - województwo podkarpackie, podczas którego wręczono mu dyplom i nagrody.

            Serdecznie gratulujemy naszemu szkolnemu artyście - plastykowi.