• Piknik historyczny na przedwojennym poligonie

          • Dnia 22 września 2023 roku nasza szkoła, wraz z uczniami z terenu gminy, uczestniczyła w 9 Pikniku Historycznym, którego organizatorami byli członkowie Stowarzyszenia Historycznego Bataliony Obrony Narodowej z Wielunia. 

            Rolę przewodnika i koordynatora pełnił wiceprezes stowarzyszenia pan Przemysław Bucki. Wydarzenie odbyło się dzięki wsparciu starosty wieluńskiego pana Marka Kielera oraz wójta gminy Wierzchlas, pana Leszka Gierczyka, który pełnił rolę gospodarza terenu. 

            Miejscem zbiórki był parking w Krzeczowie, skąd wszyscy uczestnicy udali się w kierunku dawnej miejscowości Więcławy, na której terenie w 1937 roku została utworzona strzelnica wojskowa. Po dotarciu na miejsce i krótkiej pogadance o historii tego miejsca uczestnicy przeszli na linię umocnień z roku 1939 oraz na linie okopów z 1917 roku. Po powrocie na teren byłej strzelnicy uczniowie uczestniczyli w rzucie granatem ćwiczebnym, obsłudze CKM - u (ciężkiego karabinu maszynowego) z okresu II wojny światowej. Za pomocą detektora szukali także łusek oraz poznali "od środka" szpital polowy. Po atrakcjach związanych z tą swoistą lekcją historii wszyscy czuli się jak prawdziwi żołnierze i świadkowie wydarzeń z dawnych lat. To niezwykłe wydarzenie na długo zapadnie w pamięć młodych ludzi. 

          • Dolnośląski Festiwal Nauki 2023 - byliśmy tam!

          • 18 września 2023 r. uczniowie klasy 7 uczestniczyli w wyjeździe szkolnym do Wrocławia, podczas którego wzięli udział w wydarzeniach związanych z Dolnośląskim Festiwalem Nauki 2023, zorganizowanym w tym roku pod hasłem "NAUKA PORUSZA".

            Celem festiwalu jest edukacja oraz popularyzacja wiedzy i osiągnięć naukowych. Nasi siódmoklasiści uczestniczyli w warsztatach, które odbywały się na Uniwersytecie Wrocławskim oraz w zajęciach na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu.

            Pierwsze warsztaty miały miejsce na Uniwersytecie Medycznym na Wydziale Farmaceutycznym. Ich temat brzmiał: „Pierwszy krok do bycia naukowcem: Izolacja DNA”. Podczas tych zajęć uczniowie dowiedzieli się na czym polega izolacja DNA, która jest jednym z pierwszych kroków, jakie musi podjąć biolog molekularny, aby być w stanie rozpocząć badania naukowe. Nasi młodzi naukowcy dokonali izolacji DNA z owoców. Izolację przeprowadzili na dwa sposoby: pierwszy - przy wykorzystaniu odczynników laboratoryjnych, drugi - przy wykorzystaniu domowych środków kuchennych. Dzięki temu dowiedzieli się, że w prosty sposób mogą rozpocząć swoją przygodę z biologią molekularną, nawet w domowym zaciszu.

            Drugim etapem tej wycieczki edukacyjnej były warsztaty na Uniwersytecie Wrocławskim na Wydziale Nauk Biologicznych i dotyczyły „(Nie)ziemskich bakterii”.

            Głównym tematem tych zajęć były ziemskie bakterie w kosmicznym środowisku, a każdy uczestnik mógł naocznie obserwować bakterie oraz wykonać posiew mikrobiologiczny.

            Kulminacyjnym punktem wyjazdu były zajęcia na Uniwersytecie Medycznym, gdzie uczniowie dowiedzieli się „Jak powstaje lek - od receptury aptecznej po tabletki drukowane 3D”.

            Podczas tych warsztatów siódmoklasiści zobaczyli w praktyce jak wygląda receptura apteczna, sami wykonali maści, obejrzeli i przygotowali materiały potrzebne do produkcji tabletek. Dowiedzieli się również, jak w przyszłości będzie mogło wyglądać wykonywanie personalizowanych leków. Ponadto w trakcie warsztatów projektowali kształt leku w programie graficznym, by w następnej kolejności dokonać wydruku na drukarce 3D.

            Dla naszych uczniów, wyjazd ten był wspaniałą okazją do poznania wielu tajników róznych dziedzin nauki oraz dał możliwość spotkania się z prawdiwymi ekspertami i pasjonatami w swoich dziedzinach.

          • Narodowe Czytanie 2023

          • Z wizytą u Korczyńskich i Bohatyrowiczów nad Niemnem.

            W piątek, 15 września 2023 r. w naszej placówce odbyło się szkolne Narodowe Czytanie utworu Elizy Orzeszkowej pt. "Nad Niemnem".

            Narodowe Czytanie to ogólnopolska akcja organizowana przez prezydenta RP, której początek sięga 2012 roku. Głównym jej celem jest popularyzacja czytelnictwa oraz wzmocnienie poczucia narodowej tożsamości poprzez kontakt z największymi dziełami polskiej literatury.

            "Nad Niemnem" wybrzmiało w murach naszej szkoły. Pani Dyrektor oraz młodzież odczytali fragmenty tegorocznej lektury. Zabrali słuchaczy między innymi do dworu Korczyńskiech, na pola Bohatyrowiczów wśród pracujących żniwiarzy, do parowu Jana i Cecylii oraz na mogiłę powstańców, która przywołując temat Powstania Styczniowego jest symbolem i fundamentem narodowej pamięci.

            To wydarzenie przypomniało nam, że literatura oprócz tego, że łączy ludzi, inspiruje do dalszego odkrywania naszego dziedzictwa kulturowego.

            Stało się także okazją, by po raz kolejny zachęcać młode pokolenie do sięgania po książkę, co uczynił nasz zaproszony na tę okazję gość - pani Mariola Kinas, której bardzo dziękujemy za obecność i uświetnienie naszego szkolnego Narodowego Czytania.

          • #BiegFairPlayPKOI 2023

          • W odpowiedzi na zaproszenie Polskiego Komitetu Olimpijskiego nasz Zespół Szkolno-Przedszkolny wziął udział w III edycji #BieguFairPlayPKOI, który odbył się w czwartek 14 września 2023 r. Celem akcji jest promocja wartości etycznych zarówno w sporcie jak i w życiu.

            Temu sportowemu wydarzeniu towarzyszyły zajęcia o charakterze edukacyjnym, które odbyły się zarówno przed biegiem jak i po jego zakończeniu. Radosny korowód biegaczy ruszył ulicami naszej miejscowości, by promować wartości fair play, a nad bezpieczeństwem całej akcji czuwała Policja.

            Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział.